Dokazano: samo 3000 koraka više tokom šetnje može značajno smanjiti visok krvni pritisak

Povećanje koraka za 3.000 dnevno može smanjiti krvni pritisak, posebno kod starijih osoba!

Najnovija studija je nastojala da utvrdi da li starije odrasle osobe sa hipertenzijom mogu dobiti ove prednosti umerenim povećanjem dnevnog hodanja, što je jedan od najlakših i najpopularnijih oblika fizičke aktivnosti za ovu populaciju. Rezultati su pokazali da dodavanje relativno minimalne količine kretanja (oko 3.000 koraka dnevno), može značajno smanjiti visok krvni pritisak, što su - složićete se - odlične vesti!

Stručnjaci za probleme vezane za hipertenziju, ali i stručnjaci za vežbanje koji su učestvovali u ovom istraživanju došli su do zaključka da redovno hodanje može imati značajan trenutni, ali i dugotrajan uticaj na snižavanje krvnog pritiska kod odraslih osoba sa hipertenzijom. „Lako je to učiniti, ne treba im nikakva oprema, mogu to da urade bilo gde u bilo koje vreme“, kažu oni.

samo 3000 koraka dnevno može značajno smanjiti rizik od visokog krvnog pritiskaphoto: iStock

Studija se fokusirala na grupu sedentarnih starijih odraslih između 68 i 78 godina koji su hodali u proseku oko 4.000 koraka dnevno pre studije. Nakon konsultovanja postojećih studija, utvrdili su da bi 3.000 koraka bio razuman cilj. Ovo bi takođe stavilo većinu učesnika na 7.000 dnevnih koraka, u skladu sa preporukom Američkog koledža sportske medicine.

„3.000 koraka je dovoljno veliko, ali nije previše izazovno za postizanje zdravstvenih koristi“, kažu doktori koji stoje iza ove studije. Tim je sproveo studiju tako što je učesnicima poslao komplet sa pedometrima, meračima krvnog pritiska i dnevnicima koraka kako bi evidentirali koliko hodaju svaki dan. U proseku, sistolni i dijastolni krvni pritisak učesnika smanjili su se u proseku za sedam odnosno četiri poena, nakon završetka istraživanja.

Druge studije takođe sugerišu da smanjenje ovih veličina odgovara relativnom smanjenju rizika od smrtnosti od svih uzroka za 11% (čak 16% za kardiovaskularni mortalitet), 18% smanjenja rizika od srčanih bolesti i 36% smanjenja rizika od moždanog udara.

"Uzbudljivo je videti da jedna tako jednostavna intervencija u načinu života može biti jednako efikasna kao i strukturirana vežba i neki lekovi", kažu lekari i dodaju kako dobijeni nalazi sugerišu da je režim od 7.000 koraka koji su postigli učesnici u studiji na nivou smanjenja uočenih kod lekova protiv hipertenzije.

Stariji bračni par u šetnji parkom sa psomphoto: iStock

Naime, osam od 21 učesnika je već uzimalo antihipertenzivne lekove. Ti učesnici su i dalje videli poboljšanje sistolnog krvnog pritiska usled povećanja njihove dnevne aktivnosti. Prethodna studija je pokazala da kada se vežba kombinuje sa lekovima, vežba pojačava efekte samih lekova za krvni pritisak. To samo govori o vrednosti vežbanja kao antihipertenzivne terapije. To uopšte ne negira efekte lekova, ali je deo arsenala lečenja.

Istraživači su takođe otkrili da brzina hodanja i hodanje u neprekidnim etapama nisu toliko važni koliko jednostavno povećanje ukupnog broja koraka. Takozvani obim fizičke aktivnosti je ono što je ovde zaista važno, a ne intenzitet.

Zato, slobodno dodajte ovu magičnu brojku u svoju uobičajenu kilometražu i zaboravite na probleme sa povišenim krvnim pritiskom!

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group