Binauralni zvukovi kao rešenje za nesanicu

Da li nam ovi nisko frekventni zvukovi mogu pomoći da lakše zaspimo?

Kod problema sa spavanjem, mnogi ljudi počnu sa menjanjem rutine, konzumiranjem čajeva, opuštanjem koje uključuje masaže i mnogim drugim stvarima koji bi trebalo da im pomognu. Međutim, u većini slučajeva u kojima je nesanica glavni problem – ovakve stvari ne pomažu. Još jedan “pomoćnik” koji polako postaje popularan jesu binauralni zvuci.

Binauralni zvuci se odnose na način na koji naš mozak prepoznate razliku između dve malo različite frekvencije zvuka koji se puštaju u oba uha i stvaraju nov ton. Na primer, recimo da slušate ton od 300Hz u jednom, a ton od 280 Hz u drugom uhu. Interesantno je da će mozak apsorbovati i procesuirati 10Hz ton. To je vrlo niska frekvencija zvuka koju ne možete čuti, ali koja istovremeno ima efekat na mozak. “Slušanjem ovih zvukova koji kreiraju tonove niske frekvencije, prema istraživanjima usporava se moždana aktivnost što vam može pomoći da se opustite, smanjite anksioznost i olakšate odlazak na spavanje”, rekao je dr Majkl Breu.

Ali, ovde se ne radi samo o usporavanju moždanih talasa. Jedna studija je takođe otkrila povezanost između izloženosti binauralnim zvukovima i tri hormona koji su povezani sa spavanjem. Kod učesnika koji su slušali ove zvukove, značajno je smanjen kortizol – hormon stresa, a povećani DHEA i melatonin – hormoni zaslužni za spavanje.

Da vas je ovo zainteresovalo? Pokušajte da slušate između 15-30 minuta binauralne zvukove na YouTube-u ili preko neke druge aplikacije pre spavanja, na kvalitetnijim slušalicama. Vredi pokušati, zar ne?

V.R.

foto: purewow

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group