8 pitanja vezana za ciklus

... A koje vas je bilo sramota da pitate vašeg ginekologa.

Postoji nekoliko činjenica koje su iste kod svih žena kada je u pitanju menstruacija: "jede" nam donji veš, skoro uvek dođe nenajavljeno i ide odlično uz sladoled.

Međutim, postoje i neke "sitnice" koje su jako neprijatne, čak toliko da nas je sramota da pitamo svog ginekologa zašto se to dešava i da li je to normalno. Iz tog razloga, sakupili smo nekoliko pitanja i odgovore koji će vam sigurno pomoći sledeći put kada vam se ta "čudna" situacija desi tokom ciklusa.

1. Zašto "dole" čudno miriše tokom onih dana?

Nema menstruacija sama po sebi čudan miris, već bakterije koje dolaze dolaze u dodir sa njom, vazduhom i znojem. Ovaj problem možete izbeći ako redovno menjate tampone i uloške (kada se krv nagomilava, miris postaje jači) i redovno perite vaginu.

2. Zašto je menstruacija tokom prvih dana braon boje?

To što vidite je "starija" krv, koja je ostala na zidovima materice od prošlog ciklusa i koja tek tad izlazi. Ili je moguće da vaša materica sporije ispušta krv, koja promeni boju u braon pre nego što dođe do uloška i tampona. To ne znači da sa vama nešto nijeu redu i ne označava neki problem, iako izgleda vrlo ružno.

3. Imate obliniji ciklus - kada treba smatrati da je zaista previše?

Žene znaju svoje telo najbolje, pa je zato bitno da prvo upitate sebe - da li je obilno kao i uvek ili ne. Ako krvarite toliko da ste morali da uzmete dan slobodno i uskratite sebi regularne aktivnosti (ili koristite mnogo uložaka i tampona nego obično) idite kod svog ginekologa. Dobra stvar je što doktori uglavnom mogu uticati na obilnost krvarenja, prepisivajući kontraceptivne pilule. Retko se dešava, ali su ponekad fibroidi zaslužni za obilniju menstruaciju, ali postoji i procedura koja se koristi i u tom slučaju.

4. U kasnim ste 30-im i ciklus vam traje samo jedan dan. Da li je to normalno?

Mnoge žene imaju kratke cikluse tokom života i tu nema ničeg lošeg. Ako je to razlika od vaše normalne dužine ciklusa i traje do 4-6 narednih ciklusa, idite kod vašeg lekara. To može biti normalna promena u hormonima, pa vredi ispitati za svaki slučaj. Sa druge strane, kraće cikluse mogu izazvati fibroidi, polipi ili sindrom policističnih jajnika.

5. Zašto su grudvice krvi toliko velike tokom ciklusa?

U većini slučajeva, te ljigave kuglice krvi izgledaju više užasno nego što predstavljaju "nešto". Uglavnom se pojavljuju kod žena sa obilnijim krvarenjem i znači da vam krv ide dosta brzo - toliko da antikoagulansi ne mogu da postignu taj tempo. Ako su te kugle zgrušane krvi veličine poput grožđa ili trešnje - nema razloga za brigu, ali ako su veće poput veličine breskve ili šljive, porazgovarajte sa svojim doktorom kako bi vam rekao da li je potrebno uzimanje lekova ili nekog posebnog tretmana koji će vam pomoći. Takođe će vam dati uput da vadite krv kako bi videla količinu gvožđa jer ipak gubite dosta krvi.

6. Da li mogu da zatrudnim ako imam ciklus?

Naravno da - da, a evo i zašto: Žene imaju "nenormalne" cikluse , pa je tako moguće da ste i dalje u fazi ovulacije iako krvarite, u kojoj možete da zatrudnite vrlo lako. Pored toga, spermatozoidi mogu preživeti i do 72 sata u vagini, pa ako niste bile u ovulaciji tokom seksa, postoji mogućnost da će pronaći jajašce tokom tih promena u hormonima.

7. Šta znači kada imate ciklus dva puta mesečno?

Postoji dosta razloga koji izazivaju nepravilan ciklus - od stresa do zdravstvenih problema poput dijabetesa, problema sa tiroidnom žlezdom, fibroidi i gojaznost. Ako se desi jedanput, nemojte se brinuti. Mi mislimo da su naši hormoni savršeni, ali se često dešava da budu "ispomerani" sa pravog puta. Ako vam se to desi više puta, obavezno posetite ginekologa.

8. Zašto vam je stolica mekša tokom ciklusa?

"Divno" je kako su se ta dva "našla", zar ne? Kada imate ciklus, telo smatra da je to upalni proces, pa se ispuštaju hormoni prostaglandini. Oni su uzrok vaših grčeva (jer prouzorkuju kontrakcije u materici) i mogu imati uticaj na creva, čineći stolicu mekšom ili vas terati da češće idete u toalet. Dobra vest je da prostaglandini nemaju dug uticaj, pa se vrlo brzo vraćate na normalnu rutinu kroz nekoliko dana.

V.R.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group