Kontraceptivne pilule: 6 glavnih prednosti (osim kontracepcije)

Kada čujete pitanje, "Čemu služe kontraceptivi?" vaša prva pomisao je verovatno da sprečite trudnoću. Iako im je ovo glavna svrha, svakako nije jedina.

Zovemo ih kontraceptivnim pilulama, ali ih mnogo puta koristimo kao hormonske pilule. Ženske hormone kontrolišu hipofiza, štitna žlezda, nadbubrežne žlezde i jajnici, a ako bilo šta od njih ne funkcioniše dobro, može doći do neravnoteže. U nastavku predstavljamo još šest razloga zašto bi vaš ginekolog mogao vam da preporuči kontraceptive.

1. Kontraceptivi pomažu kod predmenstrualnog sindroma (PMS)

Preko 90% žena doživljava simptome PMS-a obično nedelju ili dve pre menstruacije, što može uključivati umor, promene raspoloženja, razdražljivost, nadimanje i osetljivost grudi. I obično su uzrokovani promenom hormona. Pošto pilula obezbeđuje stalnu dozu estrogena i progesterona tokom celog meseca, može pomoći u smanjenju hormonske fluktuacije koja izaziva PMS.

2. Pomažu kod simptoma endometrioze

Endometrioza je benigno stanje, za koje se procenjuje da se javlja kod otprilike 10-15% žena u reproduktivnom dobu. Kod endometrioze, tkivo koje normalno raste unutar materice i izlučuje se tokom menstruacije takođe raste izvan nje, obično u jajnicima, crevima i bešici. Ovaj višak tkiva izaziva oticanje, upalu i ožiljke, što dovodi do ekstremnog bola. Kontraceptivne pilule mogu smanjiti težinu mesečnih menstrualnih simptoma i umanjiti rast tkiva materice. Sve ovo doprinosi manjem bolu.

3. Pomažu u lečenju akni i rasta dlačica

Akne se često mogu lečiti anti bebi pilulama. Isto važi i za nekoliko "zalutalih" dlačica koje se mogu pojaviti na vašoj bradi. Ova dva poremećaja često su uzrokovana viškom androgena, vrste hormona, kao što je testosteron, u telu. Kada uzimate kontracepcijske pilule, jetra proizvodi protein koji sprečava testosteron da lebdi u krvotoku, smanjujući akne i neželjeni rast dlaka.

4. Štit protiv inflamatorne bolesti karlice

Inflamatorna bolest karlice je polno prenosiva infekcija ženskih reproduktivnih organa. Obično je uzrokovana uzlaznom infekcijom, u kojoj se patogeni šire iz vagine i grlića materice do gornjih delova ženskog reproduktivnog sistema. Ako se ne leči, može izazvati hronični bol u karlici ili neplodnost. I dok pilula za kontrolu rađanja ne štiti od polno prenosivih infekcija, može pružiti zaštitu zgušnjavanjem cervikalne sluzi, što otežava ulazak inficiranih bakterija u matericu, jajovode ili jajnike.

5. Mogu pomoći kod sindroma policističnih jajnika

Normalno, žensko telo oslobađa najmanje jednu jajnu ćeliju u svakom ciklusu, ali kod sindroma policističnih jajnika, ove zrele jajne ćelije se ne oslobađaju i umesto toga ostaju u jajnicima, što može dovesti do neplodnosti. Drugi simptomi policističnih jajnika su neredovne menstruacije i prekomerna dlakavost na telu. Pošto je hormonska neravnoteža u korenu ovog problema, pilule mogu pomoći u regulisanju hormona.

6. Može vam pomoći da se opustite u perimenopauzi

Obično se kontracepcija direktno odnosi na žene u reproduktivnom dobu, ali pilule mogu malo olakšati prelazak u menopauzu. One pomažu u regulisanju i balansiranju nivoa hormona, a takođe pomažu u lečenju simptoma menopauze kao što su talasi vrućine, noćno znojenje i neredovno krvarenje.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group