Prednosti šumskih jagoda

Divlje bobice nisu samo ukusne, već i veoma korisne, ali se jedne posebno izdvajaju – šumske jagode.

Ako ne možete doći do divljih, onda ih slobodno možete zameniti onim iz svoje bašte.

Domaće, kao i šumske jagoda, sa zadovoljstvom su jeli stari Grci i Rimljani. Čak i u drevnim rukopisima ima pomena o ovoj divnoj, mirisnoj, slatkoj i korisnoj bobici.

Skoro svi delovi biljke osim korena su korišćeni kao lekovi, dok ih neki tradicionalni lekari koriste i za pripremu svih vrsta lekovitih napitaka.

Korisna svojstva šumskih jagoda

Jagode skladište vitamine B, A, C i E, kojih ima u izobilju. Zato se ovi šumski plodovi, kao i njihovo lišće koristite kao lek za prehladu i pružaju veoma brz oporavak.

Ispostavilo se da desert sa jagodama nije samo ukusna poslastica, već i lek! Pored toga, jagode sadrže kalcijum, natrijum, sumpor, bakar, fluor, jod, kalijum, magnezijum, hlor, gvožđe, nikl, bor, cink, molibden, mangan, hrom, organske kiseline, pektin, tanine, razne šećere, antioksidante. Takođe, smatra se da pomažu pri lečenju raka i usporavanju starenja.

Postoje dokazi da se u narodnoj medicini pire od jagode koristio kao losion za ekcem, a da je sok od ovog voća dobar za zaustavljanje krvarenja hemoroida.

U kozmetici, šumske jagode pomažu pri uklanjanju pega, staračkih pega i akni.

Kada i gde prikupiti šumske jagode?

Ove jako korisne bobice obično rastu na šumskim stazama, proplancima i livadama, ali ih je ponekad veoma teško pronaći. Prikupljene jagode je najbolje jesti ujutru ili uveče isti dan kada su ubrane. Imajte na umu, veoma su nežne i brzo se kvare.

Divlje, ili šumske jagode sazrevaju početkom jula.

Kako koristiti šumske jagode?

Pre svega, pokušajte da ih jedete što češće na prazan stomak. Ipak, budite oprezni prilikom davanja jagoda deci, jer mogu izazvati alergijske reakcije. Preporučena dnevna doza je dve velike kašike.

Čaj možete pripremiti i od svežih i od suvih sastojaka. Takođe, možete pomešati listove i plodove ili ih odvojeno koristiti, rezultat će u suštini biti isti. Ključalu vodu nalijte preko sastojaka i ostavite napitak 15 minuta da se ohladi.

Čuvanje šumskih jagoda

Najbolja stvar koju možete učiniti sa šumskim jagodama je osušiti ih. Plodove i lišće treba sušiti u posebnoj rerni namenjenoj upravo za sušenje, jer će na taj način sačuvati sve hranljive materije, kao i lekovite komponente. Ako primenjujete ovaj način pasterizacije, počnite tako što ćete listove i bobice ostaviti da se najpre osuše na suncu, a potom nastaviti sa sušenjem u rerni na temperaturi od 50-60 ° C. Preporučujemo vam da bobice i lišće pakujete u tegle (zajedno ili odvojeno, potpuno je svejedno), koje ćete ostaviti na suvom i hladnom mestu.

Ako zamrznete jagode, one će izgubiti svoj prvobitni oblik i nakon odmrzavanja će postati neka vrsta neupotrebljive kaše.

U slučaju da želite da napravite džem od šumskih jagoda i na taj način ih očuvate, imajte na umu da će biti malo gorak. Ali, postoje recepti koji sadrže zdrave šećere i koji uključuju i druge vrste bobičastog voća, te će biti ukusan i jednako koristan.

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group