Najveći zdravstveni rizici ako često jedete meso

Vrući odresci i sočni hamburgeri su osnovni sastojci u ishrani mnogih ljudi.

Međutim, istraživanja su pokazala da redovno konzumiranje crvenog i prerađenog mesa ugrožava naše zdravlje na više načina. Brojne naučne studije povezuju redovnu konzumaciju mesa sa povećanim rizikom od dijabetesa tipa 2, koronarne bolesti srca, moždanog udara i određenih karcinoma, posebno raka debelog creva.

Studija sa Harvardske škole javnog zdravlja proučavala je zdravstvene efekte redovnog unosa mesa i otkrila veze sa srčanim oboljenjima i rakom.

Dnevna konzumacija jedne porcije neprerađenog crvenog mesa bila je povezana sa 13% povećanim rizikom od smrti od kardiovaskularnih bolesti ili raka. Istovremeno, dnevna konzumacija jedne porcije prerađenog crvenog mesa bila je povezana sa 20% povećanim rizikom od smrti od kardiovaskularnih bolesti ili raka.

Da li je loše jesti meso?

Jesti meso nije zabranjeno sve dok je ono deo uravnotežene ishrane. Kada se jede u pravom balansu sa voćem, povrćem i žitaricama, meso može biti izuzetno korisno. Međutim, postizanje ove ravnoteže zavisi od količine, vrste i učestalosti konzumiranja.

Preporuke za konzumiranje variraju u zavisnosti od starosti, pola i nivoa fizičke aktivnosti. Takođe postoji mogućnost da proteine životinjskog porekla kao što su crveno meso, živina, plodovi mora i jaja zamenite proteinima na bazi biljaka kao što su soja, orasi, semenke i pasulj.

Što se tiče vaših izbora, stručnjaci insistiraju na konzumiranju nemasnih i manje obrađenih vrsta mesa, jer masniji i prerađeni oblici mesa obično sadrže više zasićenih masti i soli, što je, kao što smo pomenuli, povezano sa povećanim zdravstvenim rizicima.

Koliko često treba da jedete crveno meso?

Stručnjaci preporučuju da ljudi sa visokim holesterolom, visokim krvnim pritiskom ili porodičnom istorijom srčanih bolesti pokušaju da eliminišu većinu – ako ne i svo – crveno meso. Prema srodnoj studiji, čak i delimična zamena crvenog mesa biljnim izvorima proteina može smanjiti stopu srčanih oboljenja.

Ljudima koji žele crveno meso u ishrani stručnjaci preporučuju porcije od 170-220 grama, jednom ili dva puta nedeljno.

Naučnici preporučuju neobrađeno, nemasno, bez hormona, organsko meso ili komade mesa iz slobodnog uzgoja. Prerađeno meso je bogato nitratima i natrijumom, a vi zapravo ne znate koji deo životinje jedete.

Pazite na visoke temperature kuvanja

Kuvanje crvenog mesa ili čak živine i ribe na visokim temperaturama može stvoriti ugljovodonike koji su kancerogeni i povezani sa rakom želuca. Ova vrsta kuvanja se često dešava kada se meso peče na žaru na jakoj vatri i poprimi „ugljenični“ izgled i ukus. Zdravije je kuvati na srednjoj ili slaboj vatri.

Zdrave navike u ishrani počinju rano u životu

Ljudima koji jedu meso svaki dan može biti teško da promene svoju ishranu. Istraživanja pokazuju da je mudro razmisliti o ograničavanju česte konzumacije mesa, a ovo posebno važi za decu.

Kao i odrasli, deca ne moraju da jedu velike količine crvenog mesa. Oni mogu dobiti sve esencijalne hranljive materije iz mesa kroz zdravije alternative kao što su piletina, riba i mahunarke. Ono što je najvažnije, učite decu da jedu crveno meso umereno, jer im to olakšava razvoj zdravih navika u ishrani koje će se nastaviti i u odraslom dobu.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group