Korisna svojstva šipuraka

Među legendama drevne Grčke, postoji i jedna koja se odnosi na šipurak.

Jednom davno jedan pijanac zaljubljeno je gledao u mladu nimfu i počeo je obraćati više pažnje na nju. Nimfi se to nije dopalo i odlučila je da pobegne od njega. Pijanac nije jurio devojku, već je umesto toga napravio grm na putu sa ružama - da bi je impresionirao. Nimfa je ostala ravnodušna prema ružama, a onda je pijanac uznemiren, dodao trnje i ružu pretvorio u šipurak.

Iako postoje brojne legende, šipurak je plod koji veoma atraktivno izgleda i bogat je vitaminima i raznim antioksidantima. Ali, glavni adut bobica je vitamin C: sa sadržajem vitamina C koji stimuliše imuni sistem, šipak obara sve rekorde. Inače, prisustvo vitamina C određuje izgled ploda: što su mesnatiji i sakupljeni u snopu, ima ga više. Prosečan sadržaj vitamina C (askorbinske kiseline) - 4-6%, ali može dostići i do 18%.

Od ostalih sastojaka ima - karoten (0,7-8 mg), vitamin B1, B2, PP, K, pantotenska kiselina, flavonoide (hiperozid, astragalin, kvercetin, kempferol, itd), fenolne kiseline, pektinske materije (1,8-3,7%), šećer (0,9-8,1%), organske kiseline (0,9-3,7%), soli gvožđe, mangan, fosfor, magnezijum, kalcijum.

Karoten poboljšava imuni sistem, vitamin K ima povoljan efekat na zgrušavanje krvi i pomaže u formiranju protrombina, dok Vitamin P jača kapilare.

Posebna pažnja

Važna je činjenica da je šipurak potpuno netoksičan, tako da ga možete koristiti u bilo kojoj količini. Međutim, iako je bogat korisnim svojstvima, ima i kontraindikacije. Prekomerna askorbinska kiselina nije najbolji lek za one koji imaju probleme sa stomakom, srcem i cirkulacijom. Dugotrajno konzumiranje šipka loše utiče na rad jetre. U svakom slučaju, pre upotrebe šipuraka bolje je konsultovati stručnjake. I ne zaboravite, nakon konzumiranja šipuraka, isperite usta toplom vodom: kiseline koje se nalaze u plodu mogu negativno uticati na zubni emajl.

Uticaj na holesterol

Ali vratimo se na njegovu stvarnu korisnost. Šipak deluje kao antiinflamatorni, diuretički i holeretski agens, pomaže u funkcionisanju gastrointestinalnog trakta. Takođe je u mogućnosti da utiče na brzinu depozicije u krvnim sudovima aterotermnih masa i, pored toga, smanjuje količinu holesterola u krvi i ometa širenje ateroskleroze.

Koristi se, kako kažu, na svim frontovima – a najčešće za lečenje anemije, ateroskleroze, kamenja u jetri, smanjene sekrecije želuca, snižava krvni pritisak, stimuliše proizvodnju eritrocita, jača krvne sudove, poboljšava apetit. Seme je puno masnih kiselina i vitamina, a listovi pomažu u lečenju reumatizma.

Čaj od šipuraka pomaže kod ateroskleroze, prehlade, hepatitisa, bronhijalne astme, velikog broja krvarenja i drugih problema. Međutim, pre upotrebe, razgovarajte sa svojim lekarom kako biste odredili optimalnu dozu.

Da biste pripremili čaj, sipajte kašičicu seckanog lišća u ključalu vodu i ostavite da se kuva nekoliko sati. Postoji još jedan način: u večernjim satima sipati šipurak u hladnu vodu i ujutru staviti na vatru, dovesti do ključanja, a zatim ostaviti da odstoji nekoliko sati.
 
Pored čajeva od šipuraka se pripremaju džemovi, kompoti, želei, marmerlade, pa čak i vina i alkoholna pića. U Švedskoj, šipak je osnova za slatku supu, a u Sloveniji se od njega priprema popularna soda. I to nije sve, šipak se aktivno koristi za pripremu raznih slatkiša. 

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group