Povrće koje bi trebalo da bude u ishrani svake žene

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Miranda (@mirandakerr)

Za energiju, lepotu i mladost!

Koje povrće treba da jede žena da bi što duže očuvala mladost, lepotu kože, kose i noktiju, kao i da bi se osećala energično? Danas analiziramo ovo važno pitanje.

Povrće sadrži korisne vitamine, minerale, dijetalna vlakna, ali se neka od njih izdvajaju po izuzetnoj korisnosti.

1. Spanać

Spanać je odličan izvor kalcijuma, magnezijuma, folata, vitamina (K, A, C), gvožđa i antioksidanata. Vitamin K je neophodan za snagu kostiju, jer poboljšava apsorpciju kalcijuma. Magnezijum je pomoćnik u radu mišića i provodljivosti nervnih impulsa.

Važno: Ako uzimate lekove za razređivanje krvi (kao što je varfarin), budite oprezni kada povećavate unos tamnog lisnatog zelenila u svakodnevnoj ishrani.

2. Šargarepa

Jedna studija je pokazala da šargarepa smanjuje rizik od raka pluća, kao i raka prostate.

3. Kelj

Izvor vitamina grupe B, A, kalijuma, kalcijuma, bakra. Istraživanja pokazuju da kelj može biti koristan za ljude sa visokim nivoom LDL. Kod ljudi koji su pili 150 ml soka od kelja svaki dan tokom 12 nedelja, nivo „lošeg” holesterola je smanjen za 10%, ali je nivo „dobrog” porastao za 27%. Mere predostrožnosti su iste kao i za spanać.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Miranda (@mirandakerr)

4. Brokoli

Brokoli je bogat vitaminima K i C, manganom i folnom kiselinom. Prema Nacionalnom institutu za rak, hemikalije kao što su indol i izotiocijanati u povrću krstaša mogu inhibirati razvoj raka u određenim organima, uključujući bešiku, dojke, jetru i želudac.

5. Beli luk

Zbog sadržaja jedinjenja kao što su alicin i dialiltrisulfid, pomaže u smanjenju nivoa šećera u krvi, triglicerida i poboljšava osetljivost ćelija na insulin.

6. Zeleni grašak

Iako se smatra skrobnim povrćem i ne treba ga konzumirati u velikim količinama, dovoljno je hranljiv i predstavlja izvor vlakana (9 g po porciji), proteina, vitamina (A, C, K, grupa B). Grašak i druge mahunarke sadrže vlakna koja podržavaju količinu i kvalitet korisnih bakterija u crevima, obezbeđujući redovno pražnjenje creva i zdravo varenje. Pored toga, sadrži saponine koji štite od oksidativnog stresa.

7. Fermentisano povrće

Probiotici proizvedeni tokom fermentacije mogu uspostaviti ravnotežu prijateljskih bakterija u crevima i smanjiti probleme sa varenjem. Osim toga, fermentisana hrana je bogata vitaminom C, gvožđem i cinkom, za koje je dokazano da jačaju imuni sistem.

8. Karfiol

Bogat jedinjenjima indol-3-karbinola i sulforafana povezan je sa smanjenim rizikom od raka.

9. Morske alge

Alge su izvor joda koji podržava funkciju štitne žlezde. Pored toga, zelene vrste sadrže hlorofil, koji ima antiinflamatorna svojstva. Smeđe alge bogate su snažnim antioksidansom fukoksantinom, koji je 13,5 puta veći od antioksidativne moći vitamina E.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group