6 zdravih opcija za zdrave salatne prelive

Iako se salata smatra zdravom “dijetalnom” hranom, čak i ona najzdravija može da postane hrana koja goji zbog neadekvatnog izbora preliva.

Sigurni smo da već znate da su “blu čiz”, kao i ostali kupovni prelivi ne tako zdravi za naš organizam, a pogotovo ako ste na dijeti. Upravo zbog toga ćemo vam danas pokazati 6 zdravih opcija koje nisu skupe, a zdrave su za prave, ukusne prelive za salatu...

1. Izbegavajte prelive iz bočica


Šećer, so, konzervansi.. Da li treba da nastavimo? Za pravljenje sopstvenog salatnog preliva vam je potrebno samo nekoliko minuta. Protresite činiju u kojoj ste napravili salatu i dobro je zatvorite, da bude vakumirano. Ostavite je u frižideru na nekoliko sati, ili još bolje - dan, dva kako bi se svi sokovi ispustili i pomešali iz povrća. Tako ćete moći da uživate u punom ukusu bez dodataka.

2. Neka preliv bude što jednostavniji


U restoranu, za salatu tražite maslinovo ulje i sirće ili maslinovo ulje i limunov sok. Kod kuće možete pomešati po jednu  kafenu kašičicu od svakog sa prstohvatom soli. Ako želite dodatnog ukusa, dodajte malo senfa. Još nekoliko ideja: dodajte maslnovo ulje i med ili pomešajte kašičicu vašeg omiljenog voćnog konzervansa sa senfom. Takođe možete eksperimentisati sa raznim svežim biljkama.

3. Ubacite zdravije sastojke


Umesto da stavite majonez kao bazu preliva, probajte da stavite jogurt, tahini, avokado ili čak kikiriki puter. Za pikantniji preliv, koji je toliko dobar “da poližeš prste”, pomešajte 1 kašičicu mizo paste, tahinija i jabukovog sirćeta. Za veće serviranje, samo povećajte količinu dodataka.

4. Dodajte povrće


Za jedan lagani nutritivni i veliki “apgrejd” ubacite nekoliko vrsta povrća i svežeg bilja u blender sa malo maslinovog ulja i limunovog soka ili sirćeta, u zavisnosti od ukusa koji više volite. Odlične opcije za dodavanje u preliv su: šargarepe i đumbir, spanać i bosiljak, suva crvena paprika i origano.

5. “Dekodirajte” nalepnicu


Manje masnoće ili bez masnoće najčešće može da se prevede kao “mnogo šećera i natrijuma.” Pakovanje bez šećera može sadržati varijaciju manje količine “običnih” zaslađivača. Zato dobro čitajte nalepnice, ako kupujete dresinge i dobro obratite pažnju na to šta piše na njima.

6. Gledajte veličinu porcije


Mnogi restorani i barovi gde se jedu salate stavljaju previše, pa čak i duplo od preporučene doze preliva. Zato kada jedete tu, tražite da vam preliv stave sa strane kako biste sami odlučili koliko vam preliva treba.

V.R.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group