Podizanje bebe koja plače će je sigurno razmaziti: istina ili mit?

Jedan od najčešćih strahova sa kojima se mladi roditelji suočavaju je taj da li će razmaziti svoje bebe ako ih podignu u naručje kada plaču.

Razmaziti, odnosno pretvoriti nenamerno u mala čudovišta koje će plakati kad god nije po njihovom. Međutim, nije pažnja koju posvećujete svom detetu ona koje bi trebalo da se plašite ako ne želite da ga razmazite.

Dete nije moguće razmaziti pažnjom već igračkama koje mu kupujete

Iako vam deluje kao da je fraza „razmaziti dete“ oduvek bila tu, ona je relativno nova. Generacije vaših roditelja nisu brinule o tome da li će razmaziti svoju decu. Oni su više bili fokusirani na to da budete čisti i nahranjeni. Ali, avaj budući da živimo i eri kada možemo deci da priuštimo nove igračke koje su na tržište izašle juče, činjenica je da se brinemo da li bismo ih na taj način mogli razmaziti. Istina je da bismo. Kupovinom svake nove igračke koju dete vidi, slatkiša i sličnih stvari vrlo lako biste mogli nesvesno razmaziti svoje dete. S druge strane vreme i pažnja koju poklanjate detetu ga ne može učiniti razmaženim.

Ovo svakako ne znači da ne morate da postavite granice u pogledu vremena i načina druženja sa detetom, ali zaista nema potrebe da brinete da ćete kraj sebe imati razmaženu bebu ako odgovorite na njen poziv i podignete je kada plače. U suštini, sve što deca žele je vaša pažnja. Usmeravanjem svoje pažnje na njih vi im dajete do znanja da su vam važni, što je njima mnogo značajnije od beskonačne gomile igračaka. Vi ste im važni.

Uzrast deteta pravi razliku – bebe i dvogodišnjaci

Takođe, važno je naglasiti da postoje razlike kada je uzrast deteta u pitanju u slučaju fraze „razmaziti bebu“. Mališani mlađi od godinu dana su oni kojima je majčina ljubav najpotrebnija. Njih je neophodno što više i što češće maziti, grliti i uzimati u naručje kada plaču. Što je dete starije, ti rituali bi trebalo da budu proređeni, jer se javlja potreba za tim da dete morate da naučite da bude samostalnije, ali da zna da ste vi uvek tu.

Kad malo razmislite nema smisla objašnjavati bebi od 3 meseca da ste umorni i da vam je potrebno da malo odmorite, dok će vaš dvogodišnjak shvatiti da mora malo sam da se zaigra dok vi kraj njega dremate. Na kraju krajeva, bebe najčešće plaču kada nešto žele. Ako su podmirene sve bebine osnovne potrebe od hrane, vode, čistih pelena i dovoljne količine sna, pri čemu znate da nisu grčevi ni zubići koji niču problem, onda se radi o tome da želi vašu pažnju.

Izbor je svakako vaš, po pitanju toga da li ćete bebu koja plače podizati ili ostavljati u njenom krevecu, ali ako vas brine da biste mogli da je razmazite svojom pažnjom, odahnite jer to se neće dogoditi. Istrajniji stav pokažite kada dete bude starije i zatraži još jednu novu igračku.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group