Na koji način razgovor sa bebom u stomaku pomaže da se ona bolje razvija?

Istraživanja pokazuju da što beba češće čuje glas svoje majke, dok je u njenom stomaku, to će se ona bolje razvijati kako fizički tako i mentalno.

Ovo je glavni razlog zbog kog se trudnice podstiču da razgovaraju sa svojim bebama dok su one u stomaku, iako mnogi misle da je jedina svrha toga bolje povezivanje bebe sa majkom kada se ona rodi. Međutim, nakon brojnih istraživanja utvrđeno je da razgovor sa bebom čini mnogo više od toga.

Naime, taj razgovor omogućava tom malom stvorenju da identifikuje svoju majku po rođenju. Jednostavno slušanje dobro poznatog glasa van materice, omogućava bebama da se smire i osećaju bezbedno u novom svetu koji može da deluje zastrašujuće. Ali, o čemu pričati sa bebom? Zapravo je vrlo jednostavno. Možete da čitate knjigu na glas, pevate ili da vodite neki sasvim spontan razgovor sa svojom bebom, kada osetite da se mrda u stomaku.

Razgovor sa bebom pomaže pri razvoju govora i jezika

Dosledan razgovor sa bebom može biti vrlo isplativ u mesecima nakon njenog rođenja. Naime, bebe koje su slušale majčin glas u stomaku su bile izložene različitim visinama izgovorenih reči, a to je nešto što im pomaže da brze usvoje svoj maternji jezik. S druge strane, bebe kojima se majke nisu mnogo obraćale dok su bile u stomaku će imati izvesnih poteškoća s govorom. Takođe, beba će po rođenju mnogo lakše usvojiti jezik kojim majka govori, nego bilo koji drugi jer joj je on poznat. Obraćanje bebi u stomaku je njen prvi korak ka razvoju govora i jezika.

Razgovor sa bebom može uticati na smanjenje nivoa stresa koji beba oseća

Ako beba redovno sluša glas svoje majke, dok je u njenom stomaku ona će izvući zaključak da je on nešto što joj obezbeđuje sigurnost. Zbog ove činjenice, vezanost bebe za mamu raste iz dana u dan i vrlo je važna već od prvog dana po rođenju. Majčin glas koji beba sluša dok je u stomaku je nešto što joj omogućava da se oseća bezbedno, pri čemu je važno da glas bude pozitivan i veseo većinu vremena. Ono što će majka izgovarati je manje bitno od njene namere da komunicira sa bebom.

Kada nemate inspiraciju o čemu da pričate svojoj bebi, možete pokušati sa sledećim predlozima:

  • Pričajte bebi šta je ono što upravo radite (kuvate ručak, peglate veš)
  • Kažite bebi kako se trenutno osećate (umorni ste, veseli, uzbuđeni)
  • Čitajte listu namirnica koju morate da kupite
  • Pevušite neke dečije pesmice
  • Čitajte svoj omiljeni časopis

Obraćajući se svojoj bebi dosledno svakog dana, možete znatno uticati na smanjenje stresa koji ona oseća dok je u vašem stomaku.

Pomaganje bebi da se navikne i na druge glasove

Od velike je koristi za bebu i za buduće roditelje da se ona navikne i na glas oca pre nego što se rodi. To znači da bi i vaš suprug trebalo svakodnevno da se obraća bebi. Osim toga sve one žene koje koriste pomoć surogat majki bi trebalo što intenzivnije i češće da se obraćaju bebi u stomaku, kako bi njihovih glasovi bili prepoznatljivi i utešni bebama kada dođu na svet.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group