Kratkoročni i dugoročni efekti koje surogat majčinstvo ima na bebe

Prirodno je da se svaka buduća majka brine za zdravlje svoje bebe i pre nego što ona dođe na svet.

Međutim, svi oni koji traže pomoć pri začeću i rađanju deteta u obliku surogat majčinstva , imaju mnogo više briga od prosečnih roditelja. Najčešće je teško i dobiti odgovore na sva pitanja koja postoje, kada je ova metoda začeća u pitanju. Iz ovog razloga donosimo vam danas važne informacije o kratkoročnim i dugoročnim efektima surogat majčinstva na dete.

Fizički efekti koje na decu ostavlja surogat majčinstvo

Prema najnovijem istraživanju gotovo da ne postoje bilo kakve razlike između dece koju je rodila surogat majka i sve ostale. Posmatrano s aspekta fizičkog zdravlja, ove bebe su bile jednako dobro razvijene i zdrave, kao i one koje su začete veštačkom oplodnjom ili prirodnim putem. Međutim, budući da je za ovaj oblik trudnoće potrebna medicinska pomoć, ona u sebi nosi povećan rizik od višestrukih trudnoća. Takođe, višestruka trudnoća znači ujedno i opasnost od prevremenog porođaja, što može dovesti do nekih trajnih posledica. Ali, na kraju krajeva ono što najviše utiče na zdravlje bebe je zapravo zdravlje surogat majke i njen način održavanja trudnoće.

Emocionalni efekti surogat majčinstva na bebu

Većini roditelja može biti uteha saznanje da je rizik od dugoročnih fizičkih efekata na dete koje je rođeno zahvaljujući surogat majci zaista mali. Međutim, neki roditelji jednako brinu o emocionalnim efektima ove vrste začeća, posebno iz razloga što su problemi sa mentalnim zdravljem na svom vrhuncu u poslednje vreme. Prema rečima psihologa deca koja su došla na svet ovim putem mogu imati više emocionalnih problema u kasnijem periodu svog života od ostale. Najčešća stanja s kojima će se boriti su depresija i anksioznost. Razlog je taj što im teško pada da se pomire sa činjenicom kako su došla na ovaj svet. Kada saznaju da su rođena uz pomoć „stranca“, to može dovesti u pitanje njihov identitet i druge aspekte života.

Dodatne kratkoročne brige

Dugoročni fizički i emocionalni efekti koje ostavlja surogat majčinstvo su u većini slučajeva vrlo niski. Međutim, kada su u pitanju kratkoročni efekti, tu može biti problema. Nakon rođenja deteta, surogat majka i porodica kojoj će dete pripasti će raditi na nečemu što se naziva „transfer“. Kao što samo ime kaže beba će ubrzo nakon rođenja iz doma surogat majke preći u svoju novu kuću. Međutim, čak i ako roditelji urade sve da se na ovo pripreme, može doći do izvesnih poteškoća. Na primer, novoj majci će možda biti teško da smiri bebu koja nije imala priliku da se na nju navikne, jer je u materici slušala glas svoje surogat majke. Ovo će neminovno uticati na periode spavanja i hranjenja koji su bebi najvažniji. Ali, uz pravu pomoć stručnih lica, većina beba su relativno brzo prilagodi svojoj novoj porodici.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group