Kako naučiti dečake da podele sa porodicom mentalno opterećenje?

“Najpopularnija” svađa u skoro svakom domaćinstvu je ona koja se tiče toga ko u njemu snosi najveći deo mentalnog opterećenja.

Najčešće su žene te koje na sebe prauzimaju najviše posla. Čak i pored muževa koji se trude da ih u tome prate i da redovno odvode decu na treninge i igralište, ne može se reći da se uvek sete da ponesu opremu, ni zaštitnu kremu za lice. A šta je sa vodom i užinom?

Žene s druge strane, gde god da krenu “ponesu celu kući” i pripremljene su za svaki mogući scenario. Bez namere da se umanjuje trud muškaraca u porodici, činjenica je da je većina žena odgajana na ovaj način. One su učene da na sebe preuzimaju taj nevidljivi rad. Naime, veliki korak je postignut tokom 80-tih i 90-tih godina prošlog veka kada su devojčice učene da “mogu sve”. One su podsticane da upisuju škole i fakultete po želji, nezavisno od toga koliko su se oni ranije smatrali više muškim izborom. Međutim, što se dečaka tiče zadržan je status kvo (quo).

Kao rezultat toga danas imamo najveći broj obrazovanih žena u istoriji. Ali, dok su devojčicama data krila da planiraju i zamišljaju svoj život i karijeru izvan domaće sfere, način na koji su dečaci odgajani i poruke koje su im se prenosile se nisu menjale. Dečaci su posmatrali svoje očeve kako idu na posao, ali i svoje majke, koje su i dalje na kraju dana mogli da pitaju “gde mi je…?” ili “šta je za večeru?”. Iako je uložen trud da muškarci i žene postanu ravnopravni na radnim mestima, isti napor nije uložen i po pitanju mentalnog opterećanja.

Kako bismo to mogli promeniti u budućnosti?

Kako “utisnuti” dečacima potrebu za uravnoteženom podelom nevidljivog rada po kući?

Kao porodica budite dobar uzor – Najvažniji korak od svih je da svojim ponašanjem, vi i vaš suprug date vašem sinu dobar primer kako bi trebalo da se ponaša. Dakle, u vašem domu ne smeju da postoje muški i ženski poslovi, niti da se podrazumeva da uvek samo jedno nešto radi jer je drugom to nepojmiljivo. Isključivo modeliranjem zajedničke odgovornosti pokazujete svom sinu kako izgleda deljenje mentalnog opterećenja.

Praktikujte rodnu ravnopravnost – Ukoliko imate i sina i ćerku, važno je da se pobrinete za to da od oboje imate jednaka očekivanja. Svakako morate uzeti u obzir njihov uzrast i sposobnosti, ali ne bi trebalo da obaveza vašeg sina bude uvek “košenje travnjaka”, a ćerke “postavljanje stola za ručak”. Trudite se da podstičete ravnopravnost polova po pitanju kućnih poslova. Sasvim je svejedno ko će izneti smeće, zar ne?

Fokusirajte se na reč “mentalno” – Dakle, fizički poslovi nisu jedini koji su dovoljni da bi vaš sin naučio šta je to i kako izgleda mentalno opterećenje. Ako je njegova obaveza da hrani psa, on bi trebalo da ujedno vodi i računa o tome kolike porcije daje psu, kao i koliko je hrane ostalo u džaku. Ovo bi trebalo da ga navede da na vreme upiše na spisak za kupovinu da je potrebno kupiti hranu koje ima sve manje.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group