Da li bi decu trebalo pustiti da se igraju na kiši?

Ako nikad niste čuli za izreku „ne postoji loše vreme, već samo neadekvatna garderoba“ drago nam je da smo to promenili.

Ova izreka je nastala u zemljama Skandinavije i zapravo govori o tome da je nužno da deca borave van kuće, kakvo god vreme da je napolju. Činjenica je da su naspram skandinavskih majki, one sa Balkana previše zaštitnički nastrojene prema svojoj deci.

Neretko srešćete majku koja svom mališanu ne dozvoljava da se uprlja, a kamoli da istraži granice svojih mogućnosti. U ovakvim slučajevima dete se zapravo plaši prirode i svega što je „tamo napolju“, jer je sve što poznaje kauč u dnevnoj sobi i ekran telefona. Takođe, ono što vrlo mali procenat majki sa naših prostora može da uzme u razmatranje samo kao opciju je igranje na kiši. Početak leta i ljuskovi koji se često događaju su savršeni za dečije maštarije.

Hmm, ali čemu strah od kiše?

Pod pretpostavkom da ste majka jednog mališana od 4-5 godina i ne dopada vam se ideja o igranju po kiši velike su šanse da vaš stav ima veze sa onim što su vam roditelji govorili kada ste i sami bili dete. „Nema izlaženja iz kuće po kiši jer ćeš se prehladiti“ – jedna je od najčešćih rečenica ikad izgovorenih na našim prostorima. Međutim, ova tvrdnja je mit koji jednostavno nema veze sa istinom. Zapravo, postoje neverovatno važni razlozi zbog kojih je važno da izvodite decu napolje po kiši, a da ne pominjemo i da je zabavno.

Zašto bi trebalo da izvedete decu napolje kad pada kiša?

Kao prvo igranje sa mamom i tatom je uvek zabavno i ponekad je zaista potrebno da deca vide da i vi imate svoju razigranu stranu. Ovo zapravo uči decu važnoj životnoj lekciji. Čak i kada je trenutna životna situacija teška (kišovita), možete da odaberete da budete srećni, nasmejani i da plešete po baricama. Ponekad ne možete da kontrolišete ono što će vam život dati, ali možete svoj odgovor na to. Možete biti tužni što pada kiša i što ne možete napolje, ili da odaberete da izađete i zabavite se.

S druge strane igranje u blatu i izloženost prljavštini je prema rečima pedijatara dobro za imunološki sistem dece. Oni mališani koje roditelji previše čuvaju od bilo kakvih oblika nečistoće su više skloni alergijama i prehladama. Takođe, na kiši deca brže razvijaju svoje fizičke veštine, što znači da procenjuju rizične situacije i deluju u skladu s tim. A možda i najvažnije od svega je trošenje energije na otvorenom. Nikad nećete imati problema sa mališanom koji se buni kada dođe vreme za odlazak u krevet ako je uspeo u toku dana da istroši svoju energiju.

Mitovi vezani za dopuštanje deci da se igraju na kiši

Dakle, važno je da jednom za sva vremena razbijemo taj čuveni mit da se prehlada „hvata“ na kiši. Prehlade donose virusi, tako da ih ne možete dobiti iz prostog razloga što ste mokri jedno kraće vreme. Štaviše boravak na kiši može ojačati dečiji imunološki sistem, jer je to jedinstvena vežba za organizam. Opet, napominjemo da je reč o letnjem pljusku, a ne o jesenjoj kiši koja pljušti satima. Hladno vreme može smanjiti otpornost imunološkog sistema i učiniti dete podložnijim prehladi, naročito ako nikad do tad nije iskusilo boravak na kiši. Osim toga, ako dete dovoljno dobro obučete, pri čemu su kabanica i gumene čizme obavezne i kontrolišete vreme provedeno na kiši, ne postoji dovoljno opravdan razlog za zabrinutost. 

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group