Otkrivamo: svi načini na koje štenci vole da se igraju

Način na koji će se vaše štene igrati u velikoj meri zavisi od njegove rase.

Socijalizacija i njegov uzrast takođe utiču na vrstu igre koju preferira. I zaista kada malo bolje razmislite, ima smisla da hrtovi više reaguju na igračke koje se kreću, dok terijeri više vole igre hvatanja. Pseća igra se sastoji od ritualnih gestova koje koriste u međusobnoj komunikaciji. Ovo se najbolje vidi u njihovim igrama borbe, koje im omogućavaju da se zabave bez stvarnog nanošenja povreda.

Kada štenci započinju sa igrom i kako se igraju?

Štenci započinju sa igrom odmah nakon što uspeju da stanu na svoje noge, što je otprilike sa 3 nedelje. Najčešće štenci se pretvaraju da hvataju plen i pokušavaju da ga savladaju. Štenci u ovom uzrastu vežbaju svoje veštine, kako u dominantnom tako i u podređenom položaju. Suština ovih međusobnih borbi je vežbanje komunikacije i savladavanje protivnika iz različitih položaja.

Načini na koje štenci vole da se igraju:

Društvena pseća igra – U pitanju je interaktivna igra. Drugim rečima, društvena igra uključuje igranje sa drugim štenetom, vlasnikom, pa čak i mačkom. Primeri društvene igre su rvanje, ujedanje, tuča i jurnjava. Štene sa 3 nedelje kreće da grize sve oko sebe, laje i šapama pokušava da savlada drugo štene. Kako štene raste tako intenzitet njegove igre postaje izražajniji.

Samostalna igra – Ova igra je takođe vrlo česta među štencima. Ona uključuje jurenje za vlastitim repom i nasrtanje na zamišljene predmete. Ova vrsta igre se smatra zamenom za društvenu igru, kada nema drugih štenaca u okruženju i kada vlasnik nije raspoložen za druženje.

Lokomotorna igra - Ova vrsta igre jednostavno znači da je štene u pokretu. Ona može uključivati solo igru ili interakciju sa drugima. Kada su u pitanju stariji psi, lokomotorna igra se svodi na igranje u paru ili u grupi, dok je kod štenaca većinom samostalna, jer je njima u manjem obimu potrebno prisustvo drugih pasa ili ljudi prilikom igre.

Igranje sa objektima - Najjednostavnije rečeno igra sa objektima predstavlja upotrebu igračaka prilikom igranja. Primeri ovakve igre su hvatanje lopte, štapa ili nekog drugog predmeta. Nekim štencima nije potreban čak ni stvarni predmet da bi se zabavili, to bi značilo da satima mogu da se zabave jureći vodu iz prskalice za travu.

„Samo se šalim“ igra - Štenci se mogu pretvarati da su agresivni kako bi pozvali „protivnika“ na igru. Preteranim ponašanjem štenci šalju signal onom koga su odabrali za igru, bilo da je u pitanju drugo štene ili njegov vlasnik. Kad štene počne da laje, prednjim šapama pravi pokrete napred-nazad i uzbuđeno maše repom, to znači da šalje signal za igru. Kada se igraju sa štencima stariji psi se pretvaraju da su podređeni okrećući se na leđa i dozvoljavajući mališanu da izgradi svoje samopouzdanje.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group