Šta možete da uradite kada je vaš tinejdžer izostavljen u društvu?

Tinejdžeri su verovatno najosetljivija bića na planeti.

Njihova osećanja su tako krhka da sve postaje još teže kada naiđu na okrutne postupke od strane svojih vršnjaka. Kada se tinejdžer prvi put oseti izostavljeno u društvu, to će mu bez svake sumnje slomiti srce. Ako na primer zna da će se njegovo društvo okupiti u petak uveče kod jednog od njih, a ne dobije poziv da im se pridruži, sigurno će noć provesti u suzama i pitati se gde je pogrešio.

Fotografije koje će iste večeri biti objavljene na društvenim mrežama, koje prikazuju društvo kako se luda zabavlja, samo će dosuti so na ranu. Više od loše osene koju će doneti kući i suočavanja sa besom roditelja, svaki tinejdžer će vam priznati da se plaši toga da bude izostavljen. Vaš zadatak je da se naoružate znanjem koje će vam pomoći da ublažite takve situacije.

NE DOLIVAJTE ULJE NA VATRU

Vaše dete se već oseća dovoljno loše, i poslednje što mu treba je da ga naterate da se oseća još gore ponavljajući kako je jako ružno od strane njegovih prijatelj što su ga izostavili. Ono što vašem tinejdžeru treba jeste da ga saslušate, odnosno da pustite da vam kaže kako se oseća. Budite podrška koja ne doliva ulje u vatru.

NEMOJTE KORITITI FRAZU – „ONI SU SAMO LJUBOMORNI“

Kao roditelj koji želi da zaštiti svoje dete, bićete u iskušenju da iskoristite svima dobro poznatu frazu „oni su samo ljubomorni“, kako bi detetu objasnili razlog ponašanja njegovih prijatelja. Takvo nešto bi moglo povećati samopouzdanje vašeg deteta i učiniti da se kratkoročno oseća bolje, ali mu dugoročno neće dobro poslužiti. Iako postoje ljubomorni prijatelji, to definitivno nije slučaj u svakoj situaciji.

DAJTE MU PREDNOST SUMNJE

Umesto da prebrzo donosite zaključke, naučite dete kako da se posluži opravdanom sumnjom. Možda su prijatelji poslali vašem tinejdžeru poruku kao poziv za druženje, ali ju je on slučajno obrisao, ili su pretpostavili da neće moći da dođe jer znaju da petkom veče obično pomaže u porodičnom restoranu. Iako je najlakše verovati u najgori mogući scenario, to vašem detetu neće biti od koristi.

PODSTAKNITE SVOG TINEJDŽERA DA PITA DRUGARE ŠTA SE DOGODILO

Nakon što se vaš tinejdžer dobro isplače i smiri, posavetujte ga da pozove jednog od svojih drugara i pita šta se dogodilo. Ali, umesto da kaže „Izostavili ste me! Zašto ste to uradili?“, trebalo bi da kaže nešto poput „Hej čuj, video sam da se gomila vas okupila u petak, a da mene niste zvali. Jel postoji neki razlog za to?“. Uvek je bolje biti iskren po pitanju stvari koje su nam važne, nego skrivati povređena osećanja.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group