Šta možete da uradite ako vas dete laže?

Zašto deca imaju običaj da lažu roditelje?

Teško je zapravo znati šta je potrebno da uradite kada otkrijete da vas je dete slagalo. S jedne strane, ne želite da ga osramotite, a s druge morate da ga naučite vrednoj lekciji koja se odnosi na iskrenost. Kao i uvek, roditeljstvo se svodi na balansiranje između discipline i opraštanja grešaka.

Kao odrasle osobe i sami znate koliko je teško uvek biti iskren. Bilo da zaobilazimo istinu jer ne želimo nekog da povredilo ili razočaramo, uvek će postojati iskušenje da posegnemo za lažima povrh istine, bez obzira na naše godine. Međutim, što ranije dete nauči da ne bi trebalo da pada u iskušenje da laže, to bolje. Takođe, važno je da imate na umu da se sva deca oprobaju u laganju, pre ili kasnije i da je to sasvim normalno. To nije nešto što bi trebalo preterano da vas zabrine, ali to od vas kao roditelja zahteva određenu reakciju.

Mašta naspram obmane

Većina dece voli da se prepušta maštanju i to je vrlo pohvalno. Poželjno je da deca razvijaju svoju maštu i to nikad ne bi trebalo da predstavlja razlog za zabrinutost, ako dete zna razliku između zamišljenog i stvarnog. Ali, ako dete namerno laže da bi se izvuklo iz neke nevolje, to znači da nema mesta mašti i da je vreme da roditelj uskoči i uradi nešto po tom pitanju.

Zašto deca lažu?

Dete će lagati iz različitih razloga u zavisnosti od situacije. Najčešće laž se javlja kada dete pokušava da izbegne posledice svojih dela. Ono će želeti da sakrije ono što je uradilo jer se oseća posramljeno, pre svega jer je uhvaćeno na delu. Takođe, moglo bi da laže kako bi privuklo vašu pažnju. Od suštinske je važnosti da roditelji otkriju razlog zbog kog dete laže, posebno ako to radi često. Ako se radi o laganju radi roditeljske pažnje, to znači da morate da se potrudite da odvojite više vremena za svoje dete. Ako dete laže jer ne oseća slobodu da podeli istinu sa vama iz straha, moraćete da naučite da mirnije reagujte kada vam dete nešto poverava.

Šta uraditi kada vas dete laže?

Dođite do korena laži – Kao prvo važno je da istražite „zašto“ vas dete laže. Postavljajte svom detetu redovno pitanje “da li postoji nešto što ti je teško da mi kažeš?“. Obećajte da nećete biti ljuti i da dete neće dospeti u nevolju. Na ovaj način stvarate sigurno okruženje za otkrivanje istine.

Odredite granice i pravila vezana za laganje – Umesto da budete ljuti na dete što vas je slagalo, postavite pravila tako da dete zna šta se dešava kada laže. Dakle, dete ima priliku da vam kaže istinu, ali ako odabere laž, trebalo bi da očekuje posledice. Ako vas dete slaže da je opralo zube i vi to otkrijete, uskratite mu slatkiše i crtaće nedelju dana.

Modelirajte iskrenost – Roditelji nikad ne bi trebalo da previde važnost modeliranja zdravih navika. Svojim ponašanjem u velikoj meri utičete na ponašanje svoje dece, zbog čega je važno da povedete računa o tome da se nikad ne služite lažima. Čak i u teškim situacijama kada bi vam mala bela laž dobro došla, morate se maksimalno potruditi da se zadržite na iskrenosti.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group