Koliko je česta pojava tihog porođaja?

Ako nešto znamo o porođaju to je da je najčešće vrlo bolan i glasan.

Samim tim ideja o tihom porođaju je prilično neshvatljiva. Jedan do retkih aspekata kojima se žene ne raduju u trudnoći su kontrakcije s kojima će morati da se nose kada dođe vreme za porođaj. Ako misle da ne mogu da podnesu te bolove, buduće majke biraju epiduralnu anesteziju, dok ima i onih koje žele da kroz ovo iskustvo prođu bez lekova.

Ali, šta ako bolovi ne postoje, a porođaj je u toku? Kako žene u toj situaciji uopšte mogu da znaju da su njihove bebe na putu da dođu na svet, ako ih ništa ne boli? Ovaj fenomen se naziva tihim porođajem, a budući da se vrlo retko dešava, još uvek nema pravog objašnjenja zašto do njega dolazi. Većina žena koja se porodila prirodnim putem će vam reći da postoji određeni stepen bola koji se javlja pri porođaju. U zavisnosti od praga bola svake žene, neke od njih kontrakcije opisuju kao najveće bolove koje su ikad iskusile, dok druge tvrde da su očekivale nešto mnogo gore.

Male su šanse doduše da ste nekad uopšte sreli ženu koja nije doživela bolove na porođaju, iako je to nešto o čemu mašta većina onih koji znaju za tihi porođaj.

Šta je tihi porođaj?

Najjednostavnije rečeno to je situacija kada žena nije svesna da je u procesu porođaja, zbog činjenice da kontrakcije izostaju. Kao rezultat toga ona može na pregledu kod lekara otkriti da je prilično daleko dogurala sa fazom porođaja, a da u isto vreme ne oseća nikakve bolove. Kada se žena približi terminu porođaja, važno je obratiti pažnju na znakove koji ukazuju da porođaj uskoro sledi. Među najvažnijima su bolovi u leđima, želja za korišćenjem toaleta i bebino manje kretanje nego inače. Ako kontrakcije izostaju, postoji aparat uz pomoć kog se detektuje da li dolazi do njih iako nisu bolne.

Koliko je čest tihi porođaj?

Iako porođaj bez bolnih kontrakcija zvuči zaista predivno, to nije nešto što se često dešava u praksi. Prema istraživanju svega 1 od 100 žena neće iskusiti bol tokom porođaja. Takođe, kao što nije poznato kako i zašto do ovog fenomena dolazi, isto tako nije pravilo da ako je jedna trudnoća prošla tiho da će i druga.

Kako izgleda tihi porođaj?

Žene mogu doživeti tihi porođaj na različite načine. Ako bilo šta deluje drugačije nego u toku cele trudnoće u mesecu kada je predviđen porođaj, trebalo bi odmah obavestiti lekara, jer postoji mogućnost da dođe do tihog porođaja. Kao i kod svakog drugog porođaja telo obavlja svoj deo posla i premešta bebu iz materice u porođajni kanal, s tim da mozak ne detektuje nikakvu bol.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group