6 „nadzemaljskih“ mesta u svetu za posmatranje zvezda

Beskrajnost univerzuma je prelepa i zadivljujuća - zvezde nas podsećaju na milijardu proživljenih života, kao u rečima astronoma Karla Sagana: “Kao čestice prašine, koje nestaju pod sunčevim zracima.”

Ali kako naša populacija raste, tako raste i zagađenjenje svetla, zamagljuje se atmosfera kao i sve što se nalazi iza nje. Danas, oko samo 500 zvezda je vidljivo iz mnogih urbanih mesta.  Na svu sreću, to ne važi za sva mesta iz kojih se mogu videti oko 15 000 jedinstvenih “tačkica” golim okom. Međutim, većina ovih mesta nije tako lako pristupačna, a to je i čar...

Obratite pažnju svi koji volite i koji ste zadivljeni zvezdama, na ovim mestima je najbolji pogled na njih...

1.Tenerifi, Kanarska ostrva

Sa visokom nadmorskom visinom i položaju blizom Ekvatoru (što ih čini distanciranim od tropskih oluja), Kanarska ostrva imaju jedno čisto i tamno nebo. Štaviše, Tenerifi kao najveće ostrvo su prekočili zakon koji kontroliše puteve leta kako bi sačuvao uslove za ovakav pogled (slika 1). Takođe je i domaćin polugodišnjeg Starmus festivala na kojem se slave nauka, muzika i umetnost. Posetioci festivala, među kojima je bio i Nil Armstrong (dok nije umro 2012.) i Stiven Hoking, uživaju u lekcijama, projekcijama i tematskim žurkama. Do sledećeg okupljanja, može se otići do opservatorije Teide ili uz pomoć žičare do vrha vulkanske planine Teide.

2.Pustinja Atakama, Čile

Ova pustinja od 600 milja koja se prostire duž severnog Čilea ima odlična tri uslova koja su dovoljna - visinu, nezagađen vazduh i najsuvlji vazduh na Zemlji. Ovde astro - turizam prosto cveta, što nas i ne čudi. Opservatorija ALMA, u kojoj se nalazi najjači radio teleskop koristi 66 satelitskih antena da posmatra dublji svemir, ima više različitih vrsta teleskopa kroz koje se može posmatrati svemir, a svakim danom ima oko 1000 posetioca. Elki Domos, hotel na perfieriji pustinje pored svog prostora ima u ponudi veće doživljaje. Iznajmljuju šatore sa otvorenim vrhom, kao i brvnare sa staklenim plafonom kroz koje možete gledati u zvezde preko cele noći.

3.NamibRand prirodni rezervat, Namibija

Kada se Internacionalna grupa “Dark - Sky” (grupa koja otkriva mesta sa kvalitetnim “nebom”)oformila 1988. godine, prva nagrada za “Zlatni položaj” (najviši nagrada ove grupe) je data prirodnom rezervatu NabidRand u Namibijskoj pustinji: 60 milja udaljenom od najbližeg sela. Ovde posetioci mogu da kampuju u Namib pustinji i da idu u šetnje sa vodičem po dinama. Ovde takođe postoji i Wolwedans - kamp kompleks koji uključuje letnje “gledanje u zvezde” na krevetu, na njihovoj glavnoj verandi.

4.Aoraki Mekenzi Internacionalni rezervat Tamnog Neba, Novi Zeland

Svetski najveći rezervat sa tamnim nebom se nalazi na najvišoj visoravni na Novom Zelandu, koja se zove Mekenzi Basin i koja je potpuno okružena planinama na ovom južnom ostrvu. Na noćnom obilasku “Earth & Sky” opservatorije “Mt. John”, koju koriste astronomi iz Japana, Nemačke i SAD - a, posetioci mogu da vide Magelanove oblake - satelitske galaksije Mlečnog puta, koje se vide samo sa južne hemisfere.

5.Nacionalni park Džasper, Kanada

Putevi do Albertinog Nacionalnog parka Džasper vode kroz omorike i borove šume, dok se ne pojavi put do očaravajućih kanadskih “rokija”, tj. planina. Noću, pogled samo postaje još bolji. Tokom Džasperovog godišnjeg festivala Tamnog neba, koji ima u ponudi dnevno solarno gledanje, lansiraneje raketica za deci i prodavnice teleskopa. Ako ne možete stići da odete za festival u oktobru, uvek možete otići tamo u proleće na periferiju, ako ste za avanturu i da kampujete pod vedrim zvezdanim nebom.

6.Hovenvip nacionalni spomenik, Juta i Kolorado

Pričalo se da je nekoliko praistorijskih gradnji u pustinji Hovenvipa (neplodan kanjon i ploče koje stoje na granici između Jute i Kolorada) dizajnirano po usklađenosti sa glavnim nebeskim događajem koji uključuje letnju dugodnevnicu. Zašto su izgrađene i kako su korišćene, ostaće misterija.

V.R.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group