Melatonin – sve o hormonu sna

Melatonin se ponekad naziva i hormon sna. Naučite kako funkcioniše i kako da ga upotrebite, npr. kod nesanice.  

Melatonin je hormon sna koji se uglavnom sintetiše u pinealnoj žlezdi. Reguliše naš cirkadijanski ritam (utiče na vreme sna i budnosti). Poznato je da se tablete melatonina preporučuju osobama koje su se vratile sa putovanja u drugu vremensku zonu (a sada pate od nesanice) ili onima koji rade u smenama (to iskrivljuje unutrašnji sat, otuda i nesanica koja je česta kod takvih ljudi). Ali ispada da to nije sve. Saznajte sve o delovanju, primeni i doziranju melatonina.

Melatonin - akcija

Melatonin se proizvodi u telu u skladu sa biološkim dnevnim ciklusom. Tokom dana, kada je svetlost, oslobađa se mala količina (oko 20%). Kada padne noć, dolazi do intenzivnog oslobađanja melatonina, što nas čini uspavanim. Ako je ciklus poremećen, može doći do problema sa spavanjem noću. U jesen i zimu melatonin nas popodne uspava, a noću imamo problema sa spavanjem. To se događa kada dan bude kraći - mrak pada ranije, a kišno vreme znači da nam ponekad nedostaje sunčeve svetlosti tokom čitave nedelje. Sve to podstiče lučenje melatonina, ali ... prerano. Telo ga počinje proizvoditi popodne (zbog čega smo tako pospani na kraju radnog dana), a vrhunac njegovog broja pada oko ponoći do 2 sata ujutro. Tada je sve manje i manje, što pogoduje čestom buđenju. Posledično se budimo umorni. Postoje studije koje pokazuju da upotreba malih doza melatonina uveče (oko 1-2 sata pre odlaska u krevet) poboljšava kvalitet sna i smanjuje količinu buđenja.  

Melatonin organizam dobro podnosi, ne izaziva zavisnost, pa ga može dugo uzimati. Dozu treba odabrati pojedinačno. Obično se preporučuje početak nižim dozama od 1 ili 3 mg melatonina, koje treba uzimati otprilike sat vremena pre spavanja. Dobro ga podnosi telo i može se kupiti bez recepta. Prodaje se u tabletama (u dozama od 1 mg, 3 mg i 5 mg. Takođe je dostupan i melatonin sprej.

Melatonin - neželjeni efekti

Mogući neželjeni efekti upotrebe melatonina se pojavljuju veoma retko. To su obično:     

dnevna pospanost     

glavobolja i vrtoglavica     

privremeni depresivni simptomi

blaga anksioznost     

trbušni grčevi     

razdražljivost.

Ne postoje studije o kombinovanju melatoninskih tableta sa alkoholom.

Melatonin - zanimljive činjenice

Količina melatonina opada pod uticajem svetlosti sa ekrana. Svetlost koja se emituje sa ekrana (TV, laptop, pametni telefon) uzrokuje da se poremeti prirodna sekrecija ovog hormona. Ako uređaje ne isključimo najmanje sat vremena pre spavanja, nećemo dobiti dovoljno melatonina.

Sumnja se da nedostatak ovog hormona podstiče rak dojke, aterosklerozu, dijabetes i druge civilizacijske bolesti. Stoga, trenutke pre spavanja radije provedite u blago zamračenoj sobi.

S godinama se smanjuje količina melatonina u telu. Zato toliko starijih ljudi pati od nesanice. Pokušaji da se ovo stanje leči tabletama melatonina su prilično efikasni i, što je najvažnije, nisu lek koji izaziva zavisnost (poput pilula za spavanje). Zbog toga su preporuke lekara i naučnika nedvosmislene: ako se pacijentu nakon 55 godine propisuje terapija lekovima hipnotičkim lekom, prvo treba preporučiti melatonin (naročito onaj sa produženim oslobađanjem). Ovo ubrzava uspavljivanje, ubrzava san i produžava vreme između trenutka kada zaspite i buđenja. Takođe san čini fiziološkim nego nakon upotrebe hipnotika - tada je spavanje uskraćeno za REM fazu, koja je odgovorna za regeneraciju nervnog sistema i memorije.

foto:polki.pl

M.L.

 

 

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group