Poslednji obrok najmanje 2 sata pre spavanja? Ništa pogrešnije!

Mit da poslednji obrok treba da se jede najkasnije dva sata pre spavanja, stavljamo među bajke!

Naučnici su dokazali da postoji još jedna pravilnost vezana za ishranu i održavanje zdravlja i adekvatne telesne težine. Svaka vrsta ishrane primenjuje sopstvene zakone, ali svi imaju jednu tačku: veoma su restriktivni kada je u pitanju poslednji obrok. Ranije se smatralo da poslednji obrok treba konzumirati najmanje 2 sata pre spavanja - to bi osiguralo nesmetan san i učinio da metabolizam radi u našu korist. Neki dijetetičari su takođe prisilno potisnuli teoriju da se ne treba jesti nakon osamnaest sati, ali je ova teorija „preminula“ kao jedna od manje voljenih i neopravdanih.

U međuvremenu, pošto ovo pitanje nije rešeno, anketu su preuzeli Japanci. I šta se desilo? Teorija u kojoj morate da čekate dva sata nakon poslednjeg obroka pre nego što odete na spavanje takođe je lišena naučnih stavova!

Istraživači sa Univerziteta Okoiama sproveli su eksperiment u kojem je učestvovalo više od 1,5 hiljada ljudi. Nakon analize njihovih prehrambenih navika, načina života i parametara vezanih za nivo šećera u krvi tokom dve godine (2012-2014.), postalo je jasno da ova navika nema nikakve veze sa željenom težinom i zadovoljavanjem zdravstvenih parametara tela. Ključni faktori za to bili su fizička aktivnost i napuštanje stimulansa. Studija je takođe pokazala da održavanje nivoa šećera u krvi na zadovoljavajući nivo na duži rok ometa premalo kretanja i višak alkohola, a ne vreme obroka.

Zaključak je jednostavan: vreme obroka nam ne omogućava da održimo dobru formu i zdravlje, već ono čemu stremimo i kako se brinemo za sebe osim kulinarskog aspekta. Dobra vest je da je (skoro) sve u našim rukama!

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group