Monk - najbolja zamena za prirodni šećer

Čudo kineske medicine!

Monk voće, Arhat ili Luo Han Guo - ovu misterioznu biljku koristili su budistički monasi već u 13. veku. Plod višegodišnje lijane iz porodice bundeve sa slatkim ukusom karamele - bez uticaja na šećer u krvi. Zvuči primamljivo, zar ne?

Ovo voće i dalje raste gotovo isključivo u Kini i delovima Tajlanda. Uprkos velikoj popularnosti, zbog posebnih zahteva za uzgoj, biljka se još nije proširila na druga mesta. Ova lijana naraste od 3 do 5 metara dužine, a svojim ostalim pipcima se obmota oko drugih biljaka.

Sam plod je okruglo zeleno voće sa finim dlačicama, a kada se osuši, znatno potamni, postajući smeđe boje. Retko se jede sirovo, ali najčešće se koristi kao zaslađivač sličan steviji. Ponekad se suvo voće kuva kao čaj sa bogatim ukusom i aromom karamele. Zbog razlika u preradi ispostavlja se da je ovo voće u suvom obliku 150-400 puta slađe od običnog šećera.

Zašto je monaško voće vredno dodati vašoj ishrani? 

Da li je previše dobro da bi bilo istinisto? Zaista, kineski monasi su znali mnogo o hrani. Istraživanja su dokazala da će uticaj na nivo šećera u krvi nakon jedenja monaškog voća biti minimalan. Na osnovu glikemijskog indeksa i kontrole šećera u krvi, neobično voće se može uporediti sa stevijom.

Glikemijski indeks je mera koliko brzo neka supstanca povećava nivo glukoze u krvi. Što je veća vrednost ovog pokazatelja, brže će doći do povećanja nivoa šećera u krvi, a to ne samo da povećava rizik od dijabetesa, već doprinosi i povećanju telesne težine. Monk voće ima nulti glikemijski indeks, dok šećer ima glikemijski indeks 65. Međutim, samo čisti ekstrakti monaškog voća ima takva svojstva, bez dodavanja zaslađivača: dekstroze ili šećernih alkohola.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group