Banana u smutiju od bobičastog voća možda i nije tako dobra ideja, a evo i zašto!

Najnovija istraživanja pokazuju da dodavanje banana vašem smutiju od bobičastog voća možda i nije tako dobra ideja...

Novo istraživanje je pokazalo da kombinovanje banana i bobičastog voća u vašem smutiju može smanjiti količinu flavonoida – ključnog hranljivog sastojka u bobičastom voću. Stručnjaci preporučuju ljudima da budu svesni ove reakcije i da biraju sastojke za smuti koji služe njihovim specifičnim zdravstvenim ciljevima.

Kombinovanje određenih vrsta voća u smutiju može smanjiti zdravstvene prednosti određenih sastojaka. Istraživanje ukazuje na popularnu kombinaciju ukusa - banane i bobica - kao glavni primer.

Naime, smutiji koji kombinuju banane sa bobičastim voćem smanjuju flavonoide (ključni hranljivi sastojak u bobičastom voću) nakon što su pomešani. Uzimajući u obzir zdravstvene prednosti flavonoida, ovo predstavlja problem.

Flavonoidi su bioaktivna jedinjenja koja se nalaze u voću, povrću, kakau, čaju i crvenom vinu. Oni su povezani sa potencijalnim zdravstvenim prednostima, uključujući snižavanje krvnog pritiska, snižavanje holesterola, sprečavanje stvaranja krvnih ugrušaka, održavanje normalnog šećera u krvi i zdravu funkciju mozga.

Nažalost, ovu količinu flavonoida je teško uneti u organizam jer većina hrane koja u sebi ima flavonoide sadrži malu količinu istih - čak i bobičasto voće. Gubitak ovako hranljivog sastojka zbog greške u smutiju još više otežava postizanje preporučenih 400–600 mg flavonoida iz hrane dnevno.

Banane su osnovna namirnica u mnogim smutijima, i za to postoji dobar razlog. Sastojcima kao što su bobičasto voće, spanać, grčki jogurt ili bademovo mleko dodaju ukus kao i gustu konzistenciju. Ali, određena hemijska reakcija može sabotirati druge sastojke. Kada su banane izložene vazduhu, one oslobađaju polifenol oksidazu koja pokreće proces enzimskog tamnjenja.

Smutiji i sokovi napravljeni od hrane bogate flavonoida, kao što su jabuke i bobice, postali su popularan način da ljudi povećaju unos pomenutog nutrijenta. No, nalazi najnovije studije pokazuju da hrana napravljena od voća i povrća koje sadrži polifenol oksidazu može u značajnoj meri uticati na bioraspoloživost flavonoida.

Dakle, banane ostaju odlična opcija za pripremu smutija, ali ne ako želite da zadržite flavonoide u ​​svom smutiju. Polifenol oksidaza u banani dovodi do brzog opadanja nivoa flavonoida u smutiju nakon pripreme, tako da bi hrana sa niskim sadržajem ovog enzima (kao što su ananas, pomorandže, mango i jogurt) bila dobra alternativa.

Da biste napravili hranljivi smuti, počnite sa osnovom od lisnatog zelenog povrća, kao što su spanać ili kelj, i dodajte sveže ili smrznuto voće za ukus i dodatne vitamine. Zatim dodajte izvor proteina, kao što je grčki jogurt, puter od orašastih plodova ili proteinski prah, i tečnost kao što je bademovo mleko ili kokosova voda.

Izbegavajte dodavanje previše šećera ili zaslađivača i eksperimentišite sa različitim kombinacijama ukusa da biste pronašli ono što vam najbolje odgovara. Ili, jednostavno budite brži i održite optimalan nivo flavonoida tako što ćete popiti svoj smuti odmah nakon pripreme (odnosno ne dozvoliti da napitak postane braon).

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group