Ishrana bogata vitaminima i mineralima, posebno ona bez puno dodatog šećera, povezana je sa mlađim biološkim uzrastom na ćelijskom nivou, tvrde istraživači sa Univerziteta u San Francisku.
Istraživači su pogledali kako različiti obrasci zdrave ishrane utiču na "epigenetski sat", biohemijski test koji određuje i zdravlje i životni vek.
Konkretno, analizirali su zapise 342 žene iz severne Kalifornije sa prosečnom starošću od 39 godina. Zatim su uporedili svoju ishranu sa merenjima epigenetskog sata, dobijenim iz uzoraka pljuvačke. Istraživači su ocenili ishranu žena kako bi videli kako se ona upoređuje sa ishranom u mediteranskom stilu bogatom antiinflamatornom i antioksidantnom hranom i ishranom povezanom sa manjim rizikom od hroničnih bolesti.
Otkrili su da što su ljudi bolje jeli, to su njihove ćelije izgledale mlađe. Mediteranska ishrana je imala najjaču povezanost sa nižim epigenetskim uzrastom. Istraživači su takođe posebno posmatrali unos šećera i otkrili da je konzumiranje hrane sa dodatkom šećera povezano sa ubrzanim biološkim starenjem, čak i ako su jeli inače zdravu hranu.
„Pošto se čini da su epigenetski obrasci reverzibilni, smanjenje dodanog šećera za deset grama dnevno i održavanje tog smanjenja tokom vremena može biti kao vraćanje biološkog sata za 2,4 meseca unazad“, kaže Barbara Laraja, autorka studije i profesorka u programu za hranu, ishranu i zdravlje stanovništva na Kalifornijskom univerzitetu u Berkliju. Studija je objavljena u časopisu JAMA Network Open.