Žaba kao kućni ljubimac? Zašto da ne!

Suprotno mišljenju mnogih, žabe mogu da budu divni kućni ljubimci.

U divljini one se suočavaju sa smanjenjem populacije i izumiranjem različitih vrsta, usled nesmotrenih ljudskih aktivnosti. Takođe pre nego što se opredelite za držanje žabe kao kućnog ljubimca trebalo bi da imate na umu da ilegalna trgovina životinjama doprinosi izumiranju vodozemaca jer se često šire zarazne bolesti među njima, budući da se drže u neodgovarajućim uslovima. U tom je pogledu važno da kupite svog budućeg ljubimca kod proverenih prodavaca koji imaju uzgajališta i čije žabe su testirane. Izbegavajte hvatanje divljih žaba i njihovo držanje kao kućnih ljubimaca.

BRIGA O KUĆNIM ŽABAMA

Žabe u kućnim uslovima mogu da žive zaista dugo uz odgovarajuću negu. U tom pogledu trebalo bi da se pripremite na dugoročnu obavezu. Prosečan životni vek žabe je od 4 do 15 godina. Mada postoje i neke žabe koje žive duže. Neke od najmanjih žaba koje možete da vidite u prodavnicama kućnih ljubimaca prerastaju u divove. Ponekad čak i njihovo ime dovodi do zabune poput “pixie” što bi trebalo da znači mala. Takođe neki ljudi žabe smatraju vrlo dosadnim ljubimcima, dok su one zapravo vrlo aktivne životinje, posebno manje vrste. Žabe međutim nisu životinje sa kojima je poželjno često rukovati jer imaju osetljivu kožu. Ako često putujete, treba da imate ne umu da će biti jako teško pronaći osobu kojoj ćete moći da poverite vašu žabu.

PROSTOR ZA ŽIVOT ŽABA

Pre nego što žabu donesete kući pobrinite se da imate dovoljno velik terarijum za nju sa svim elementima koji su joj neophodni za život – vodom, hranom, svetlošću i vlažnošću. Neke žabe hiberniraju i moraćete da im obezbedite određene uslove kako bi ona to mogla da izvede na bezbedan način. Uverite se da ste vašoj žabi u skladu sa njenom vrstom obezbedili odgovarajući terarijum – vodeni, kopneni, polu-vodeni. Okruženje polu-kopno i polu-voda je najteže za stvaranje ali je takođe i najčešći tip koji odgovara većini žaba. Čišćenje terarijuma u kom žaba živi je zahtevan posao. Iako su vrlo jednostavne u pogledu osvetljenja, temperature i vlažnosti u svom okruženju, vrlo su osetljive na zagađivače i otpad koji se oko njih stvara.

VODA I HRANA

Ishrana žabe se može razlikovati u zavisnosti od njene vrste. Generalno govoreći, žabe su mesožderi koji jedu živ plen. Mnoge žabe jedu instekte, uključujući crve, gusenice, moljce, skakavce. Neke veće žabe jedu i ružičaste miševe. Prodavnica za kućne ljubimce je ona u kojoj ćete naći hranu za svoju žabu. Pored toga vašoj žabi bi svakodnevno trebalo da ponudite svežu i čistu vodu.

NAJBOLJE ŽABE ZA POČETNIKE:

  • Patuljasta žaba – mala, aktivna, vodena žaba jedna je od najlakših za držanje u stanu.

  • Istočnjačka krastača vatrenog stomaka – poluzemljana žaba, prilično aktivna i relativno jednostavna za održavanje.

  • Bela žaba ili gatalinka – kopnena žaba, koja je vrlo poslušna i jednostavna za rukovanje. Ima tenedenciju da bude poprilično mirna.

  • Afrička kandžasta krastača – vodena žaba koja ima tendenciju većeg rasta, o kojoj briga nije naročito komplikovana.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group