Šta je psihološka dijeta i koje su njene prednosti?

Da li često razmišljate o tome koliko je ovaj svet nepravedan prema vama? Zamerate li sebi razne stvari?

Psiholozi veruju da samo učenjem praštanja čovek može postati istinski srećan i slobodan. Ovaj koncept podržavaju i autori psihološke dijete. 

Šta je suština tehnike?

U srcu psihološke dijete je rad na sebi kroz oprost. Ovom praksom možete se osloboditi ne samo fizičkih, već i emocionalnih problema.

Uprkos činjenici da su danas poznati koncept razvili italijanski psihoterapeuti, on takođe ima biblijsko poreklo. Mnogo je naučnih radova napisano o moći praštanja i o tome kako psihološka dijeta može promeniti život na bolje. Ali generalno, cilj psihološke dijete je rešavanje određenih problema. Ovde su neki od njih:

  • čišćenje unutrašnjeg sveta i oslobađanje od emocionalnih trauma i blokova;
  • prekid veza sa ljudima koji vam oduzimaju energiju;
  • izlazak iz ustaljene matrice i postavljanje ličnih granica;
  • buđenje želje za životom i izlazak iz depresivne faze;
  • rešavanje hitnih problema i otklanjanje faktora koji ih provociraju;
  • mentalno i duhovno čišćenje od nagomilanog „đubreta” i doživljenog negativnog iskustva.

Kako napraviti plan mentalne dijete?

Veruje se da za veći efekat sve dijetetske namirnice treba upisati rukom u svesku. Ovo će vam pomoći da se bolje koncentrišete na problem i potpuno uronite u temu.

Psihološka dijeta uključuje „analizu“ članova uže porodice, stanja, vere i drugih faktora koji su vas okruživali u periodu do 16 godina. Autori dijete smatraju da je najoptimalnija opcija proučavanje jednog pitanja ili jednog problema nedeljno.

Pretpostavlja se da na parčetu papira osoba ispiše sve probleme sa kojima vezuje svoju majku, oca, baku ili drugu osobu koja je aktivno učestvovala u njenom životu.

Da bi psihološka dijeta bila efikasna, morate se fokusirati na negativna sećanja i traume povezane sa određenom osobom. Zapišite tačno koji aspekti u vašoj vezi vam ne odgovaraju i u kom trenutku ste prvi put osetili da doživljavate negativne emocije i ogorčenost u odnosu na osobu ili događaj.

Zatim, morate formulisati rečenice na takav način da jasno pokazuju za koje radnje opraštate svom prestupniku. Morate primeniti istu taktiku i pristup sebi. Zapišite na parče papira zašto opraštate i volite sebe. Ovo će vas osloboditi kajanja i krivice.

Zašto je važno naučiti opraštati?

Sposobnost praštanja je osobina karakteristična za osobu sa visokom emocionalnom inteligencijom. Pošto nemamo moć da utičemo na traumatične događaje koji su se već dogodili, možemo samo naučiti da donosimo prave zaključke. Važno je shvatiti da čak i najteže poteškoće i ljutnje mogu biti korisno životno iskustvo. Psihološka dijeta je samo jedna od mnogih metoda koje imaju za cilj poboljšanje kvaliteta vašeg života. Ali oprostiti drugima, pa čak i sebi, težak je zadatak.

Da biste naučili da praštate, važno je da razumete koje prednosti će to doneti. Pre svega, razmislite o tome koliko vas u svakodnevnom životu sputava teret ogorčenosti koji nosite sa sobom. Neprijateljstvo i ozlojeđenost vas sprečavaju da izgradite harmoničan i srećan život.

Osim toga, negativne emocije koje doživljavamo u odnosu na druge ljude stvaraju unutrašnju nelagodu i mogu izazvati psihosomatske bolesti.

Kako naučiti oprostiti?

Suština psihološke dijete nije samo da se oprosti ljudima ono što se već dogodilo, već i da se nauči da se prašta uopšte. Da biste to uradili, morate razviti određene veštine u sebi.

Pre svega, važno je shvatiti da nas sve, čak i najčudniji i najneprijatniji događaji, uče da izvučemo pouke iz života. Da biste se oslobodili ljutnje, morate naučiti da prihvatate ljude onakvima kakvi jesu. Zapamtite da su kritike i osude pokazatelji niske društvene inteligencije.

Istinski zrela i svesna osoba neće dozvoliti drugim ljudima da sebi naškode fizički i moralno, ali neće zadržati ljutnju i bes u sebi. Na kraju krajeva, ova osećanja izazivaju negativne emocije, unutrašnju nelagodnost i deluju kao mehanizam samouništenja.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group