Zašto žene žive duže od muškaraca?

Brojevi ne lažu: žene zaista žive duže od muškaraca.

Prema najnovijim istraživanjima, prosečan muškarac živi do 76 godina, dok prosečna žena živi 81 godinu.

Zašto se to događa?

Iako su gore navedeni podaci razvijeni na osnovu istraživanja američkog društva, istraživači ističu da se slična razlika u godinama umiranja među polovima može posmatrati širom sveta.

Da li su žene zdravije? Žene ne samo da žive duže, već su i statistički zdravije. Indeks HALE, koji izračunava broj godina koje muškarac ili žena doživljavaju bez ozbiljne bolesti ili povrede, navodi da muškarci ostaju u dobroj formi do 67 godina, a žene do 70 godina. Istraživači imaju nekoliko teorija o ovoj temi - neke se odnose na biologiju, a neke se odnose na ponašanje. U slučaju ponašanja, to je pre svega:     

Muškarci češće puše, piju alkohol i imaju višak kilograma; 

Oni retko koriste pomoć lekara, a ako im se dijagnostikuje bolest, manje je verovatno da će početi sa lečenjem;     

Muškarci češće rizikuju svoje živote, na primer, kroz nepromišljenu vožnju, praktikovanje ekstremnih sportova ili svađa i tuča nakon konzumiranja alkohola;

Testosteron - hormon ubica?

U slučaju biologije, razlog za brže umiranje je najverovatnije povećan nivo testosterona, muškog polnog hormona. Zašto? Pre svega, višak testosterona podstiče muškarce da preuzmu rizik. Ovo je, između ostalog, potvrdilo istraživanje koje je sproveo Univerzitet Duke u SAD. Drugo, testosteron slabi imuni sistem. U 2012. godini objavljeni su rezultati istraživanja na Univerzitetu Inha u Južnoj Koreji. Istraživači su analizirali medicinsku dokumentaciju o 81 korejskom muškarcu koji su bili kastrirani kao deca, te su stoga prestali proizvoditi mnogo testosterona. Pokazalo se da žive od 14 do 19 godina duže od nekastriranih muškaraca koji imaju isti socio-ekonomski status. Iako medicina još uvek ne objašnjava u potpunosti odnos između nivoa testosterona i imunog sistema, istraživanja u Koreji su pokazala da testosteron može blokirati oslobađanje nekih imunoloških ćelija koje se bore protiv bolesti. Međutim, s druge strane, postoji i veliki broj studija koje povezuju niske nivoe testosterona sa srčanim bolestima i lošim zdravstvenim ishodima kod muškaraca, tako da su odnosi između testosterona i ljudskog zdravlja složeni.

Estrogen - hormon zdravlja?

Neke studije ukazuju da žene žive duže, ne zbog rizika povezanih sa visokim nivoima testosterona kod muškaraca, već zbog zdravstvenih koristi koje pružaju visoki nivoi estrogena. Studije sprovedene 2013. godine pokazuju da estrogen ima antioksidativnu ulogu. Estrogen može da spreči oštećenja DNK koja dovode do mnogih bolesti. Pored toga, pomaže u pravilnom funkcionisanju ćelija.

Nakon čitanja gore navedenih teorija, imamo odgovor na pitanje zašto je majka priroda odlučila da žene žive duže.  

Istraživači sumnjaju da to može biti povezano sa istorijskom ulogom žene. Žensko telo se razvilo da izdrži trudnoću, porođaj i dojenje, a zatim da se vrati u formu koja će omogućiti dugotrajnu negu za potomstvo. Muško telo nikada nije moralo da se prilagođava da bi izvršavalo ove funkcije. U ovom slučaju, izreka "ono što nas ne ubije, to nas čini jačim" izgleda da važi - a za žene snaga koja proizilazi iz uloge majke pretvara se u duži, zdraviji život.

M.L.

claudia.pl

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group