Ukorenjena u decenijama kliničkog iskustva i istraživanja, ova renomirana dijeta prevazilazi trendove i brza rešenja...
Osmišljen od strane stručnjaka za kontrolu težine na klinici Mejo (Mayo), i razvijen na osnovu opsežnog istraživanja i kliničkog iskustva, cilj programa je da stvorite navike koje je lako održavati. Obroci u ovoj dijeti su zasnovani isključivo na hranljivim sastojcima, i nude spor ali stalan i zdrav pristup kontroli težine. Najvažnije od svega: nijedna hrana nije strogo zabranjena!
Voće i povrće treba da čine osnovu vaše ishrane u ishrani, a podstiče se i unos osnovnih namirnica kao što su hleb i testenina od celog zrna, smeđi pirinač, pored kinoe, pasulja, sočiva i drugih celih žitarica. Uopšteno govoreći, birajte složene ugljene hidrate poput celog zrna umesto rafinisanih ugljenih hidrata kao što je beli hleb, jer su oni bogatiji hranljivim materijama i vlaknima što će vam pomoći da se duže osećate sitima.
photo: envato
Nemasno meso, piletina, riba, orasi, pasulj su dobar izbor proteina, odnosno belančevina u ishrani. Slično je i sa mastima. Usmerite unos masti prema nezasićenim opcijama, uključujući maslinovo ulje, orašaste plodove, ribu, avokado i čia semenke. Nezasićene masti mogu poboljšati nivo holesterola i takođe smanjiti rizik od koronarne bolesti srca.
Iako nije zabranjeno, šećer remeti kontrolu šećera u krvi. Zbog toga, slatku hranu treba konzumirati umereno. U ovoj dijeti nema ograničenih namirnica, iako alkohol i hrana sa dodatkom šećera nisu dozvoljeni tokom dvonedeljne faze čišćenja organizma. Najmanje kalorija treba posvetiti slatkišima, oko 75 kalorija dnevno.
Ako imate dijabetes, možda ćete morati da ograničite voće ili izaberete opcije sa niskim sadržajem šećera zbog prirodnih šećera. Razgovarajte sa svojim doktorom kako biste saznali šta je pravo za vas.
photo: envato
Primer liste za kupovinu namirnica koje uvek trebate imati u kući:
- Tamno lisnato povrće (spanać, kelj, rukola, blitva, zelje,)
- Povrće (brokoli, karfiol, prokelj, paprika, patlidžan, šargarepa)
- Sveže i smrznuto voće (grejpfrut, pomorandže, bobice, banane, jabuke)
- Cela zrna (kinoa, ječam, amarant, smeđi pirinač, kiselo testo, hleb od 12 zrna)
- Mahunarke (crni pasulj, sočivo, leblebija)
- Meso i živina (posna mlevena govedina, piletina, ćureća prsa)
- Sveža ili smrznuta riba (bakalar, losos, šljunak, brancin, škampi)
- Jaja
- Mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti (feta sir, grčki jogurt, sveži sir )
- Zdrave masti (avokado, orasi, bademi, čia semenke, maslinovo ulje)