Gledali smo film Barbie: Ružičasto obojen feministički manifest

Bez obzira da li ste se igrali Barbikama ili ne, ovo je film u kome ćete uživati od početka do kraja.

Ne samo zbog blistave verzije Barbie u živoj akciji Margo Robi, niti zbog nespretno sujetnog Kena, Rajana Goslinga, već zato što Greta Gervig svojim novim filmom potpisuje feministički mudar manifest obojen ružičastom bojom.

Od prvog trenutka kada je najavljen film posvećen najpoznatijoj svetskoj lutki, očekivanja su bila velika. Dodavanje čarobnog dodira nominovanih za Oskara Grete Gervig i Noe Baumbaha podiglo je lestvicu još više. Ali šta bi moglo učiniti film o Barbie zaista zanimljivim? Na press projekciji filma, neposredno pre zvanične premijere u bioskopima, saznali smo.

Barbi u egzistencijalnoj krizi

U jednom intervjuu, zvezda filma, Margo Robi, izjavila je da je čak i na početku verovala da nijedna kompanija neće odobriti ovaj projekat. „Prvi put kada sam pročitala scenario za Barbie bila sam kao, 'Oh! Tako je dobar, šteta što nikada neće ugledati svetlost dana jer nam nikada neće dozvoliti da snimimo ovaj film." Projekat je na kraju kupio Warner Bros. i baš tako, gledajući film saznali smo da život u Barbi svetu zahteva da budete apsolutno savršeno stvorenje, okruženo apsolutno savršenim okruženjem. Osim ako, naravno, nemate duboku, egzistencijalnu krizu ili ste Ken.

U svetu Barbilenda svaki dan je divan i svaka Barbika uspeva da postane sve o čemu je sanjala. Tu je predsednica Barbi, doktorka Barbi, nobelovka Barbi, astronautkinja Barbi. Sve zajedno podržavaju i dive se jedne drugima. Sve dok stereotipna Barbi (Margo Robi) ne počne da razmišlja o smrti, ne može da stoji na prstima i dobija celulit. Traži pomoć od radoznale Barbi (Kejt Makinon) kako bi saznala šta joj se tačno dešava. Tamo saznaje da će morati da otputuje u stvarni svet i pronađe devojčicu sa kojom je "vezana".

Na njenom putovanju, skriveni putnik je Ken (Rajan Gosling) i zajedno otkrivaju da su u stvarnom svetu stvari sasvim drugačije: patrijarhat, seksizam, diskriminacija i čitav niz razočaranja za ženski pol. Naravno, tu je i izvršni direktor kompanije Mattel (Vil Ferel) koji očajnički želi da Barbie vrati „u kutiju“.

Lepi stereotipi lepo gore

Čitajući gornje redove možda ste već primetili suptilan osećaj sarkazma. Za to se pobrinula Greta Gervig zajedno sa Noom Baumbahom koji je koautor scenarija za film. Samo ovaj „suptilni“ osećaj, kako scenario napreduje, postaje jasan stav: jednostavno je teško biti žena. Čak i ako ste lutka. Amerika Ferera u šokantnom monologu možda sažima celu suštinu filma koji u suštini čini antikapitalistički i feministički manifest i koji pali društvene stereotipe.

Žene uvek treba da budu lepe, ali ne uobražene. Moraju da vode računa o svojoj karijeri, ali i da održavaju ravnotežu u ličnom životu. Majke treba da vole svoju decu, ali ne i da stalno govore o njima. I da vas sustignu, pisci filma pokazuju istu „brigu” za zanemarenog Kena, gurajući ga da otkrije sebe dalje od svoje večne ljubavi Barbi.

Kroz ovu veliku avanturu Barbi takođe otkriva da ideja o „savršenoj ženi“ nije ništa drugo do još jedan konfliktni stereotip i shvata da se stvari mogu promeniti ako ste na pravoj strani istorije. Bar vredi pokušati.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by BARBIE (@barbiethemovie)

U filmu „Barbie“ zajedno sa Margo Robi i Rajanom Goslingom, glavni likovi su: Simu Liu, Vil Ferel, Nkuti Gatva, Amerika Ferera, Ema Meki, Kejt Makinon, Kingsli Ben-Adir, Dua Lipa, Majkl Sera, Aleksandra Šip, Isa Rej i mnogi drugi, a ako vam glas naratora zvuči poznato, u pravu ste! Helen Miren postavlja svoj ton (dodajući neke sarkastične komentare) tokom cele priče.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group