Šta će se desiti sa paradajzom ako ga stavite u frižider?

Osnovni vodič za bezbedno čuvanje hrane.

Niske temperature, suprotno zajedničkim očekivanjima, ne služe mnogim proizvodima. Ima onih koji usled niskih temperatura gube puno kvaliteta.

Pravilno skladištenje hrane posebno je važno nakon praznika, kada na stolovima još ima puno hrane. Kako pravilno čuvati hranu u frižideru kako bi ostala duže sveža? Šta treba čuvati u frižideru?

Sirove pečurke treba čuvati u frižideru tako da se ne bi pojavile plesni, a isto treba uraditi i sa kiselim kupusom. Zelenu salatu i štapiće celera treba držati slobodno bez folije, jer se opasni nitriti formiraju u dobro zatvorenoj posudi i u toploj prostoriji. Rezano povrće i voće - proizvodi koji nisu celi moraju se čuvati u frižideru, inače će se na njima pojaviti bakterije. Laneno ulje brzo oksidiše ako se čuva u ormariću. U frižideru se moraju staviti i otvorene konzerve kako bi se ograničilo razmnožavanje bakterija. Šargarepa, peršun i celer - čuvaju se na niskoj temperaturi.

Šta ne treba čuvati u frižideru?

Sa izuzetkom lanenog ulja, biljna ulja i maslinovo ulje ne vole hladnoću. Niska temperatura menja njihov ukus, a ulje postaje mutno. Oni takođe ne tolerišu svetlost - lišava ih vitamina E. Zato ih je najbolje skladištiti u kuhinjskom ormaru. Paradajz takođe ne treba čuvati u frižideru, jer pod uticajem hladnoće počinju da se pojavljuju fleke i dolazi do promene boje. Takve promene na koži paradajza mogu da promene ukus proizvoda. Paradajz, krastavci i tropsko voće najbolje se osećaju na temperaturi od 10-12 stepeni. Jedini izuzetak je kivi, koji toleriše hladnoću. S druge strane, krompir koji se duže drži u frižideru postaje slatkast. Najbolje je da se uskladišti u ormariću ili na suvom mestu. Crni luk ostavljen u frižideru će brzo omekšati, ostavljajući neprijatan miris. Ista je stvar sa belim lukom. Ako je već oljušten, u narednih nekoliko dana upotrebite preostali luk. Kafu ne treba držati u frižideru jer se vodena para kondenzuje u ambalaži. Bolje je držati je na suvom i tamnom mestu. Kafa će izgubiti svoju aromu i upiti miris iz frižidera, što negativno utiče na njen ukus.

Proizvodi koji se čuvaju u frižideru ne mogu biti zatvoreni u plastične kese. U takvim pakovanjima fermentiraju povrće i voće, što menja njihov miris i ukus. U zavisnosti od toga odakle dolaze biljke, temperatura hladnjaka može biti štetna za njih. Takođe, nemojte preopterećivati frižider - previše hrane sprečava pravilnu cirkulaciju vazduha. U zamrzivaču, za razliku od frižidera, hrana mora biti blizu jedna drugoj.

Što je zamrzivač više napunjen, to je efikasnije hlađenje i troši manje struje. Vredi izabrati zamrzivač koji se zamrzava u najkraćem mogućem roku. Što pre proizvod bude zamrznut, bolji kvalitet će biti. To je zbog ledenih kristala koji se pojavljuju u hrani, koji su manji ako se proizvod smrzava brže. Voda koja se smrzava, povećava volumen, uzrokujući uništavanje unutrašnje strukture hrane.

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group