Zašto nikada ne bi trebalo da ostanete dugo u mokrom kupaćem kostimu

Leto je zvanično ovde i kakvi god da su vaši planovi za ovu sezonu, verovatno ćete nekoliko dana provesti pored bazena ili na plaži da biste se opustili i rashladili.

Verovatno veći deo dana provodite u vodi i van nje, ostajući u mokrom kupaćem kostimu nakon kupanja i čekate da se sam osuši od sunca. Ali, žene moraju biti oprezne jer mokar kupaći kostim može da poremeti ravnotežu vagine.

„Vaginalno zdravlje se postiže ravnotežom između različitih bakterija. Ovi mikroorganizmi žive u harmoniji i pomažu u održavanju zdrave vagine“, kažu ginekolozi. Međutim, sve što poremeti ovu ravnotežu ima potencijal da izazove lokalnu infekciju. Drugim rečima, vaš mokri kupaći kostim može biti savršeno plodno tlo za bolesti poput gljivičnih ili infekcija urinarnog trakta.

Gljivice uspevaju u toplim, vlažnim uslovima – upravo u okruženju koje stvara vaš mokri kupaći kostim. Velika šansa za gljivičnu infekciju postoji i nakon kupanja u bazenu u poređenju sa morem, zbog hemikalija kao što je hlor. Kao što hlor ubija loše bakterije u bazenu, on može ubiti i dobre bakterije u vagini.

Da zaključimo: kada se kupate u bazenu ili moru, treba da ponesete nešto suvo da se presvučete - donji veš, drugi kupaći kostim, šta god - da ne biste morali da ostanete predugo u mokrom kupaćem kostimu. Ovo još više važi za žene sa oslabljenim imunološkim sistemom koje mogu biti izložene većem riziku od infekcija.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group