Sve što želite da znate o pilulama za dan posle (a niste smeli da pitate)

Kao i mnoga druga pitanja vezana za seksualni život žena, tema "pilule za dan posle", kako smo navikli da zovemo hitnu kontracepciju, je tabu tema.

Ovo nije pitanje koje možete lako izneti na sto i lako o njemu raspravljati. Ali kao i kod svih tabua, o tome ne raspravljate sve dok se to vas ne tiče.

Činjenica je da oko hitne kontracepcije postoje mnogi mitovi.

Šta je hitna kontracepcija?

Znate drugu reč fraze „hitna kontracepcija“. Kondom, koji vas štiti od polno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće, metod je kontracepcije. Razlika je u tome što je to redovna kontracepcija, kao što su na primer kontracepcijske pilule. "Hitna kontracepcija" je upravo ono što je opisano u ove dve reči, metod koji vas štiti od neželjene trudnoće nakon nezaštićenog polnog odnosa ili nakon neuspeha metode kontracepcije koju redovno koristite.  

Posle koliko sati treba da popijete tabletu?

Kada vam zatreba pilula treba je uzeti što je pre moguće, ali najkasnije 120 sati (tj. 5 dana, kako ne biste izvadili olovku i papir i započeli proračune) nakon nezaštićenog odnosa ili neuspele metode kontracepcije.

Postoji još jedan način hitne oralne kontracepcije, koji sadrži levonorgestrel i treba ga uzeti u roku od tri dana od nezaštićenog seksa. Zajedničko im je to što su obe vrste hitne kontracepcije efikasnije čim ih primite, idealno u roku od 24 sata od nezaštićenog seksa.

Kako da tražim od farmaceuta "tabletu za dan posle"?

Što se tiče načina na koji ćete pitate svog farmaceuta, jedan je odgovor: Bez imalo srama. Tableta se može uzeti sa malo vode u bilo koje doba dana kada vam zatreba.

Pilula za dan posle nije oblik pobačaja

Jedan mit koji prati hitnu kontracepciju je kako je to oblik pobačaja. Pilula za dan posle sprečava oplodnju odlaganjem ovulacije. Odnosno, ne dozvoljava da vaša jajna ćelija dopre do jajovoda tako da se može sastati sa spermom i oploditi. Ne izaziva abortus. U slučaju da žena želi da prekine trudnoću, tableta to ne može učiniti.

Da li treba da pitate ginekologa pre nego što uzmete tabletu?

U svakom slučaju, ginekolog je odgovoran za odgovor na svako vaše pitanje o „tabletama za dan posle“, pa ako želite, naravno da ga možete pitati o bilo čemu. Tableta je uglavnom dostupna bez recepta, ali se svakako možete posavetovati sa lekarom pre nego što je uzmete.

Da li je „pilula za dan posle“ prejaka i trajno vam uništava ciklus?

Tretiranje „pilule za dan posle“ kao hormonske bombe koja će nam zauvek uništiti ciklus je još jedan uobičajen mit koji sledi. Tableta sadrži ulipristal za sprečavanje ili odlaganje ovulacije u vašem trenutnom menstrualnom ciklusu. Da, može promeniti datum početka sledeće menstruacije ili može izazvati jače ili lakše krvarenje nego što ste navikli. U sledećoj menstruaciji, međutim, vaš menstrualni ciklus će se vratiti u normalu.

Koliko puta se pilula može uzeti u životu?

Budući da se nije pokazalo da hitna kontracepcija utiče na vašu plodnost i ima retke dugoročne nuspojave, ne postoji posebno ograničenje koliko često je možete koristiti.  

Mit da je možete dobiti do dva puta u životu nastao je iz nedostatka odgovarajućih informacija o tome. Međutim, prave informacije o redovnim metodama kontracepcije su one koje će vam pomoći da isplanirate svoj život na način na koji će vam kontracepcija delovati i neće vas primorati da koristite hitnu kontracepciju.

Na kraju krajeva, naziv „hitna kontracepcija“ upravo ukazuje na to da se pilule za sledeći dan ne smeju koristiti kao redovna metoda kontracepcije. Hitna kontracepcija ne može vas zaštititi od polno prenosivih bolesti i samo to bi trebalo biti dovoljno da razmislite o sigurnoj zaštiti. Konačno, ako morate da koristite „pilulu za dan posle“ dva puta u istom ciklusu, trebalo bi da potražite lekarski savet.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group