Šta učiniti kako biste sprečili oticanje nogu

Sve o preventivnim merama i brzim metodama oporavka!

Mnogi od nas su bar jednom doživeli oticanje nogu. Stopala se naglo povećaju, postaju teška, a omiljene cipele uske. Ovo se posebno često dešava na kraju aktivnog dana provedenog na visokim štiklama, sledećeg jutra nakon zabave, u vrelom letnjem danu ili nakon dugog leta. Kako se efikasno nositi sa oticanjem nogu?

Zašto nam noge otiču?

Edem je rezultat viška akumulacije tečnosti u tkivima tela. Štaviše, ova akumulacija može biti izazvana različitim situacijama, a mnoge od njih su direktno povezane sa načinom života. Konkretno, ako više volite lepe, ali neudobne cipele, zanemarujete vežbanje i vodite sedentarni način života, konzumirate brzu i drugu nezdravu hranu i zloupotrebljavate alkohol, ne bi trebalo da se iznenadite što vam stopala povremeno otiču. Takođe se dešava da oteklina nastane na pozadini velike vrućine, nakon dugih letova ili zbog aklimatizacije na novom području.

Osim toga, noge često oteču zbog PMS-a, trudnoće, prekomerne težine, povreda nogu i brojnih različitih bolesti - na primer, proširenih vena donjih ekstremiteta, akutnog tromboflebitisa površnih i dubokih vena, limfostaze, alergija, dijabetes melitusa i bolesti bubrega.

Bolje sprečiti nego lečiti

Ako vam je problem s edemom poznat ili se s vremena na vreme s njim suočavate, vreme je da razmislite o nekim promenama u svom načinu života kako kasnije ne biste morali pribegavati ozbiljnom lečenju:

Sedite pravilno. Ako imate posao koji zahteva sate i sate sedenja, koristite najergonomskiju stolicu koja je prilagođena vašoj visini i drugim telesnim parametrima - to vam neće samo osigurati dobro držanje, već će sprečiti i poremećenu cirkulaciju krvi u vašim ekstremitetima.  

Ne zanemarujte sport i pravite česte pauze od posla kako biste se prošetali kancelarijom. Ali trenirajte bez fanatizma: preterano intenzivna fizička aktivnost takođe neće koristiti vašem telu uopšte, a posebno vašim nogama.

Plivajte češće i idite pod kontrastni tuš - ovo jača krvne sudove i poboljšava cirkulaciju krvi.

Pokušajte da izaberete najudobnije i prostrane cipele. Zapamtite: preuske cipele, cipele sa visokim potpeticama, kao i baletanke ili sandale sa apsolutno ravnim đonom mogu se svrstati u glavne provokatore edema.

Birajte zdravu ishranu - pokušajte da jedete više zelenila, povrća, voća, kao i kuvanu hranu, izbegavajući po mogućnosti prženu, slanu, začinjenu i dimljenu hranu. Pokušajte da pijete dovoljno vode - najmanje 2 litra dnevno i ne preterujte sa alkoholom.

Letovi na velike udaljenosti koji uključuju dugo sedenje u neudobnom položaju takođe često dovode do edema, pa stoga zahtevaju da se na poštuju određena pravila. Konkretno, pokušajte da promenite položaj svakih 15 minuta, rotirajte stopala u krug, savijajte prste. Jedite lagane obroke i izbegavajte alkoholna pića tokom leta. Naravno, odeća i obuća za let treba da budu što udobniji, a najbolje je unapred nabaviti posebne kompresijske čarape.

Kada treba posetiti doktora?

Ako se pridržavate gore navedenih preporuka, a noge su vam i dalje otečene, odmah se obratite specijalistima, jer redovno nakupljanje tečnosti u tkivima može biti simptom ozbiljne bolesti. Da biste identifikovali tačan uzrok edema, pored pregleda kod terapeuta, najverovatnije ćete morati da prođete niz testova, uključujući opšti i biohemijski test krvi, test krvi za holesterol i šećer, opštu analizu urina, testovi za određivanje nivoa hormona, kao i ultrazvuk srca. U zavisnosti od dobijenih rezultata, bićete upućeni na specijalistu koji će izabrati pravilan režim lečenja: to može biti skup vežbi i preporuka za promenu načina života, uzimanje lekova ili operaciju.

Hitna pomoć za stopala

Često se dešava da iznenada otkrijemo oticanje u najnepovoljnije vreme - na dan kada imamo romantični sastanak ili uoči važnog poslovnog sastanka. Posebne ekspresne metode mogu pružiti hitnu pomoć nogama u takvoj situaciji.

Kupka sa morskom solju i sodom

Napunite kadu vodom na temperaturi od oko 36-37 ° C i razblažite u njoj 300-400 g morske soli i oko 250 g sode bikarbone. Sedite u njoj 15 minuta, istuširajte se, a zatim provedite još pola sata pokriveni ćebetom.

Kontrastne kupke za stopala

Pripremite dve posude i u jednu stavite vruću vodu (oko 42 ° C), a u drugu hladnu (oko 10 ° C). Naizmenično spuštajte noge na jednu ili drugu na nekoliko minuta.

Samo-masaža

Sedite sa nogama podignutim više od  ostatka tela i pažljivo masirajte najpre stopala u pravcu od prstiju do peta, a zatim odozdo prema gore. Radite masažu najmanje 10 minuta. Nakon toga, možete ležati još 15 minuta, tako što ćete noge podići na jastuk.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group