Sezona smokava: koristi i mane sezonske poslastice

Šećer nanosi veliku štetu organizmu, pa nutricionisti širom sveta snažno preporučuju da ga se odreknemo ili barem ograničimo upotrebu.

Kako se uopšte ne bi lišili zadovoljstva, pristalice zdravog načina života traže različite alternative šećeru. Jedna od najpopularnijih su smokve. Ovo voće nije samo jako slatko, već je i bogato mnogim hranljivim materijama. Zašto su smokve najbolja alternativa vašim omiljenim slatkišima, otkrivamo u nastavku.

Prednosti smokvi

Smokve su pravo skladište bakra koji je neophodan za pravilan tok mnogih procesa u telu. Neophodan je za normalizaciju metabolizma, formiranje novih crvenih krvnih zrnaca - eritrocita, proizvodnju neurotransmitera i vezivnog tkiva.

Osim toga, slatko voće je neobično bogato vitaminom B6 - pomaže telu da razbije proteine u aminokiseline, dobije energiju iz njih, igra važnu ulogu u zdravlju nervnog sistema (posebno kognitivne funkcije) i može da uspori proces starenja. Antioksidansi će vam takođe pomoći da sačuvate mladost: štite ćelije tela od oštećenja slobodnim radikalima, sprečavaju pojavu bora i hiperpigmentaciju.

Redovno konzumiranje smokava može biti korisno za kardiovaskularno zdravlje. Brojna istraživanja otkrila su vezu između konzumiranja smokvi i snižavanja LDL, "lošeg" holesterola. Plod je bogat vitaminom K koji jača zidove krvnih sudova, sprečava njihovu kalcifikaciju i sprečava stvaranje krvnih ugrušaka.

Pošto je slatko voće neobično bogato vlaknima, ono igra važnu ulogu u zdravlju gastrointestinalnog trakta. Poboljšava pokretljivost creva, stimuliše varenje i može sprečiti određene bolesti digestivnog sistema.

Smokve su neobično bogate raznim vitaminima i mikroelementima čija se koncentracija značajno povećava ako se plod osuši. Međutim, u ovom slučaju koncentracija šećera i kalorijski sadržaj voća će se povećati skoro 5 puta, pa stručnjaci preporučuju da i dalje ostanete na svežem voću.

Potencijalna šteta

Nije utvrđeno da smokve imaju štetna svojstva, ali iz više razloga s njima treba biti oprezan. Prvo, voće (posebno osušeno) sadrži pristojnu količinu šećera, što može izazvati nagle skokove glukoze u krvi, a dugoročno povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2. Zanimljivo je da su se listovi smokve, od kojih se kuva čaj, naprotiv, pokazali kao odlično sredstvo za kontrolu šećera u krvi.

Osim toga, smokve, kao i gotovo svaki proizvod, mogu izazvati ozbiljne alergijske reakcije, zbog obilja šećera i voćnih kiselina u sastavu. Ako nikada niste jeli smokve, a onda odlučili da probate - ograničite se na malu količinu i pogledajte kako telo reaguje.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group