Feritin je vrsta proteina koji skladišti gvožđe u ljudskom telu. U suštini, količina feritina u našoj krvi ukazuje na nivoe gvožđa u našem telu.
Feritin oslobađa deo uskladištenog gvožđa kada mu nivoi padnu, čime se održava stalna zaliha gvožđa u telu. Međutim, ako su nivoi gvožđa konstantno niski ili postoji zdravstveno stanje koje iscrpljuje više od normalnog, nivoi feritina u telu se automatski smanjuju, rizikujući anemiju zbog nedostatka gvožđa.
Ključ za adekvatne zalihe feritina u vašem telu je da redovno konzumirate dovoljno gvožđa. Odraslim ženama je potrebno 18 mg gvožđa dnevno do menopauze, kada se njihove potrebe podmiruju sa 8 mg. Međutim, ako imate nedostatak gvožđa, vaš lekar može da vam preporuči da privremeno povećate unos gvožđa i putem suplemenata, dok se nivoi gvožđa u vašem telu ne povećaju.
Hrana koja povećava feritin
Na sreću, povećanje feritina se može postići brzo i efikasno uravnoteženom ishranom. Praktično, hrana bogata gvožđem, shodno tome povećava nivo feritina.
Proteini životinjskog porekla
Jaja, džigerica, govedina, ćuretina, piletina
Mahunarke
Beli i crveni pasulj, sočivo, slanutak, grašak
Orasi i semenke:
Seme bundeve, indijski orasi, kikiriki, susam, pistaći, bademi
Proizvodi od celog zrna:
Ovas, kinoa, smeđi pirinač, testenina od celog zrna pšenice, hleb od celog zrna
Povrće:
Paradajz, krompir, kupus, brokoli, spanać
Voće:
Suve smokve, suvo grožđe, suve kajsije
Kako povećati apsorpciju gvožđa
Vitamin C
Vitamin C može povećati apsorpciju gvožđa do 72%, jer pretvara trovalentno gvožđe u dvovalentno, stvarajući kompleks koji se može apsorbovati. S druge strane, ne preterujte sa hranom koja sadrži kalcijum, kao što su mlečni proizvodi, kafa, čaj i kakao, koji mogu da inhibiraju apsorpciju gvožđa u telu.
Kada uzimati suplemente gvožđa
Suplementi gvožđa takođe pomažu u sprečavanju ili lečenju niskog feritina, ali treba da potražite savet lekara pre nego što uzmete bilo kakav dodatak ishrani. Nivoi feritina se mogu lako proceniti izvođenjem jednostavnih testova krvi.