10 saveta za prestanak prejedanja i poboljšanje odnosa sa hranom

Jednostavna pravila!

Prejedanje je problem sa kojim se svi suočavaju, iako u različitim intervalima. Klasična situacija: za večerom osećate da niste siti, pojedete nešto drugo i odmah shvatite da je to bilo uzalud, jer vam je stomak pun. Sistematsko prejedanje može se pojaviti u pozadini teškog emocionalnog stresa, umora, a takođe i ako ne znate kako da slušate svoje telo. Nakon što pojedemo više nego što bi trebalo, počinjemo da sebi zameramo zbog toga, što dugoročno može dovesti do poremećaja u ishrani.

Imamo za vas 10 saveta koji će vam pomoći da se nosite sa prejedanjem.

Izvršite reviziju kuhinjskih ormara. Kolačići, slatkiši i grickalice najlakši su način za brzo dobijanje na težini, pa ih nemojte držati u velikim količinama kod kuće. Kad se vratite kući nakon napornog dana na poslu, nećete doći u iskušenje da pojedete celu čokoladu ili paket čipsa.

Naspavajte se. Količina sna utiče na funkcionisanje svih telesnih sistema, pa pokušajte da spavate najmanje 8 sati dnevno. Nedostatak sna izaziva proizvodnju hormona gladi grelina i povećanje apetita, jer je telu potrebna energija koju će pokušati da dobije iz visokokalorične hrane bogate ugljenim hidratima.

Kontrolišite glad. Nikada ne dozvolite sebi da ogladnite do tačke „mogu da pojedem slona“. Možda ne možete pojesti slona, ali prevelika porcija je neizbežna. Držite zdrave grickalice pri ruci kako biste mogli da budete siti do večere.

Slušajte sebe. Svi su čuli za intuitivno jelo, čiji je glavni princip razumevanje vaših osećanja. Zapitajte se: Da li ste zaista gladni? Često jedemo iz dosade.

Pijte dosta vode. Često glad mešamo sa žeđu, pa pre nego što pojedete sledeći sendvič, popijte čašu vode. Ako osećaj gladi potraje, možete bezbedno da odete na ručak. Osim što kontrolišete apetit, dovoljno vode će vam uštedeti rizik od dehidracije.

Jedete zamišljeno. Oslobodite se navike gledanja televizije ili listanja vesti dok jedete. Kada je vaša pažnja usredsređena na nešto drugo, gubite kontrolu nad količinom hrane koju jedete, što dovodi do prejedanja. Kada jedete, trebalo bi da razmišljate samo o tome.

Unosite više proteina i vlakana. Nutricionistička istraživanja pokazala su da namirnice bogate proteinima i vlaknima mogu duže zadržati osećaj sitosti i ne izazivaju skokove šećera u krvi.

Jedite sa malog tanjira. Ovaj trik je star koliko i svet, ali zaista funkcioniše. Na osećaj gladi i sitosti ne utiče samo stvarni sadržaj hrane u želucu, već i psihologija. Mali tanjir čak i sa malom količinom hrane izgledaće pun, pomoći će da se prevari mozak i pre ćete se osećati sito.

Jedite polako. Proces varenja počinje čak i u trenutku žvakanja hrane, pa treba jesti pažljivo i polako. Čak i ako ste u žurbi, ne biste trebali progutati ručak za jedan minut: ovo ne samo da otežava kontrolu količine konzumirane hrane, već i sprečava želudac da je mirno svari. Brzi obroci često izazivaju težinu ili bol u stomaku.

Napravite pauzu. Nakon što ste pojeli otprilike pola, zastanite na nekoliko minuta i razmislite da li zaista želite da nastavite da jedete. Čak i mali prekid biće dovoljan mozgu da proceni nivo sitosti i obavesti vas o tome.

I što je najvažnije, zapamtite da bez obzira na to koliko jedete, ne krivite sebe. Važno je shvatiti da se ništa strašno nije dogodilo, a sledeći put samo budite pažljiviji koliko i šta jedete.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group