STOP greškama u nezi kože

Kada je reč o našoj koži, svi se brinemo o njoj najbolje što znamo i nadamo se najboljim rezultatima. Međutim, vrlo često nismo svesni loših navika, a one će se sa godinama itekako videti na koži...

Ovaj put želimo da vam skrenemo pažnju upravo na nesvesne postupke u nezi kože koje svi, pre ili kasnije, činimo iako su pogrešni:

Nije dovoljno samo naneti neki proizvod na kožu. Prvo morate da se potrudite oko izbora idealnog proizvoda za negu, baš prema vašem tipu kože. Mnogi pitaju poznanike za savet i veruju da, ako nekome proizvod odgovara, da će sigurno i njima odgovarati. Kod početnog izbora je bolje da se posavetujete sa profesionalcima (dermatologom, kozmetićarem) , koji će vam pomoći da odredite kakav bi tip proizvoda vašoj koži najviše odgovarao.

Ako se ozbiljno brinete o svojoj koži, nikada nećete zaboraviti da nanesete proizvod sa zaštitnim faktorom kada ste direktno izloženi sunčevim zracima. Ono što vrlo često zaboravimo jeste da je te proizvode vrlo bitno nanositi na sve delove tela koji su izloženi sunčevim zracima, poput ruku, prstiju, vrata, uši, ramena, itd. Sredstva sa zaštitnim faktorom je potrebno nanositi i u zimskom periodu, a bilo bi poželjno i koristiti pudere, karmine i hidrantne kreme koje sadrže UV filtere tokom cele godine.

Mnogi ne obraćaju pažnju na datume proizvodnje, odnosno rokove trajanja na proizvodima. Koža bi, na zanemarivanje ovakvih natpisa, mogla često da uzvrati u vidu raznih osipa, pa čak i opasnim infekcijama kože.

Za većinu, nega lica završava na liniji brade pa zato ovu naviku moramo promeniti odmah! Sledeći put kada nanesete kremu sa zaštitnim faktorom, serum, piling i slično na lice, prisetite se da morate naneti proizvod i na vrat i dekolte.

Ako do sada niste otišli kod dermatologa da proverite svoje madeže i promene pigmenta na koži, sada je krajnje vreme da to učinite. Idealno bi bilo barem jednom godišnje otići na pregled da nam dermatolog pregleda madeže i prati razvoj onih koji bi mogli potencijalno biti opasni. Možete i sami kod kuće jednom mesečno da se pregledate. Pratite svoje instinkte i idite na pregled čim pomislite da nešto nije u redu.

Verujemo da vam je jasno o čemu pričamo - deljenje, odnosno korišćenje kozmetike sa drugima, trebalo bi da izbegavate po svaku cenu. Ne samo da bi time mogli da dobijete razne infekcije kože od drugih, već je veoma malo verovatno da ono što odgovara drugima odgovara i vašoj koži. Posebno budite pažljivi na dekorativnu kozmetiku za oči jer se njima prenosi najviše infekcija.

Možda imate mišljenje da ne morate da čistite četkice za nanošenje make-upa koje koristite samo vi, ali to je potpuno loše mišljenje koje može da dovede do većih problema sa kožom nego što mislite. Nečistom četkicom se make-up ni ne može naneti pravilno, a ostaci stare šminke i bakterija, začepljuju pore na licu što dovodi do infekcija. Minimalno jednom u tri nedelje operite svoje četkice nekim blagim šamponom ili sredstvom namenjenim upravo za čišćenje kozmetičkih četkica i ostavite ih preko noći da se osuše.

Oni koji misle da je dobro da što češće koriste jake proizvode za piling kože, nisu u pravu! Piling je dobar za vašu kožu, ali preterano korišćenje preparata za tu namenu može da poveća proizvodnju masnoće na koži što će dovesti do pojave bubuljica, a one mogu doprineti širenju bakterija.

Verujemo da već i ptice na grani znaju koliko je štetna ova navika, ali i dalje zaboravljamo na to. Ostavljanje šminke na licu pre odlaska na spavanje dovodi do začepljivanja pora, razvoja bakterija, isto kao i neumivanje lica, na koje možda ni niste tokom dana naneli šminku, ali imajte na umu da se ipak na licu tokom dana stvaraju nečistoće koje moramo ukloniti pre spavanja.

Koža oko očiju je vrlo tanka i zahteva posebnu negu. Ako imate naviku da često trljate oči u toku dana, pokušajte da prestanete odmah, jer ta navika stvara otečene i tamne podočnjake i spuštanje kapaka sa vremenom. Pazite kakvu šminku birate za to područje i počnite da koristite anti ageing kreme.

Da budemo iskreni, svi smo barem jednom to uradili i uživali u tome, a neki ni dan danas ne mogu sebi da pomognu i odole toj ružnoj navici. Stiskanjem bubuljica jednostavno guramo bakterije još dublje u poru što opet dovodi do infekcije, upale, pa čak stvara i trajne ožiljke. Pokušajte maksimalno da se oduprete tom porivu, a ako se situacija pogorša, obratite se dermatologu.

Svi volimo preplanuli izgled na svojoj koži jer nam koža tada izgleda zdravije. Međutim, imajmo na umu koliko vremena provodimo na direktnom suncu i da to vreme na kraju može biti katastrofalno za zdravlje naše kože. Previše izlaganja sunčevim zracima dovodi do preranog starenja, a može dovesti čak i do raka kože.

Pobrinite se da uvek nanosite zaštitnu kremu sa visokim zaštitnim faktorom – minimalno SPF 30, s najbolje SPF 50. Pokušajte pre da koristite bronzer ili neki proizvod za samopotamnjivanje, ali pripazite da ne preterate sa tom vrstom proizvoda.

Možda imate mišljenje da, što više proizvoda nanesete na kožu, to jr bolje za vašu kožu, ali je to daleko od istine. Dupliranje određenih sastojaka ili korišćenje sastojaka koji nisu kompatibilni može da bude katastrofalno za kožu. Dajte koži više prostora za disanje, a ukoliko je to moguće, pokušajte da koristite što prirodnije proizvode. Korisno je posavetovati se sa dermatologom, kako bi se uverili da ne koristite više proizvoda nego što je potrebno.

J.M.

photo: shutterstock

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group