Retinol protiv retinoida – u čemu je razlika?

Sve što želite da znate o zlatnim nitima u borbi protiv starenja.

Pitajte bilo kog dermatologa i on će vam reći da je o uključivanju retinoidnog proizvoda u vašu rutinu nege kože posle 35 godina - gotovo - nemoguće pregovarati. Retinoidi su moćni sastojci za koje je klinički dokazano da smanjuju akne i fleke, ali i sprečavaju bore. Vrlo čest oblik retinoida je retinol, koji se često nalazi u serumima i hidratantnim kremama, a može se kupiti na kozmetičkim šalterima. Jači oblik, koji se može dati samo na lekarski recept, je tretinoin (takođe poznat kao Retin-A). U nastavku ćete pronaći sve informacije koje su vam potrebne da još bolje otkrijete sve o ovim sastojcima.

Šta su retinoidi?

Ovaj moćni sastojak, dobijen iz vitamina A, dostupan je u lokalnim i oralnim oblicima i može zahtevati recept u zavisnosti od njegove jačine. Retinoidi su zlatni standard za lečenje akni, smanjenje finih bora i smeđih fleka i poboljšanje teksture kože. Kada se koriste lokalno, retinoidi ubrzavaju obnavljanje ćelija i povećavaju proizvodnju kolagena, dajući mlađi i zdraviji izgled.

Šta je retinol?

Retinol je blaža klasa retinoida, koja je manje moćna od retinoida koji se izdaju na recept. Ima manje neželjenih efekata, ali zahteva duži vremenski period i kontinuiranu upotrebu da bi bio efikasan. U formulama proizvoda često se kombinuje sa drugim hidratantnim sastojcima kao što su hijaluronska kiselina i antioksidansi kako bi bio „prijateljskiji za kožu“.

Koje od ta dva izabrati?

Retinoidi mogu postati najbolji prijatelji vaše kože, ako se pravilno koriste. Ako želite da primenite blag, preventivni pristup poboljšanju vaše kože, počnite sa serumom ili hidratantnom kremom koja sadrži niske doze retinola (0,03%).

Ako imate teške akne, konsultujte se sa svojim dermatologom o tome da li ste dobar kandidat za retinoide na recept.

Na šta treba paziti?

Retinol, ali mnogo više retinoid na recept može izazvati iritaciju i ljuštenje. Zbog toga je veoma važno da počnete da ih koristite u malom sadržaju i to samo nekoliko puta nedeljno, uvek pod nadzorom vašeg dermatologa. Da biste smanjili njihove neželjene efekte, morate naneti i hidratantnu kremu. Ako imate osetljivu kožu, možda bi bilo najbolje da ih izbegavate.

Pošto izazivaju fotosenzitivnost, bilo bi dobro da ih uključite u rutinu večernje nege i naravno ne zaboravite da nanesete SPF kremu sledećeg jutra.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group