Šta možete da uradite ako vaše dete želi da se igra samo sa odraslima?

Deca bi trebalo da se druže sa vršnjacima, jer na taj način razvijaju socijalno – društvene veštine koje su im neophodne za funkcionisanje u svetu.

Iako druženje sa odraslima nije nužno loša stvar za dete, ponekad se dešava da dete jednostavno ne želi uopšte da se druži sa drugom decom i da radije bira društvo svojih vaspitača, deka, baka ili roditelja. Međutim, kako dete ne bi propustilo sve lepe stvari koje sa sobom donosi druženje sa vršnjacima, poželjno je da znate kako možete da ga navedete da poželi da se igra sa drugom decom.

Zašto neka deca biraju društvo odraslih?

Nije neobično da deca više vole društvo odraslih nego svojih vršnjaka naročito ako su u pitanju napredniji mališani. Ukoliko bolje vladaju verbalnim veštinama od svojih vršnjaka, klinci uzrasta od 2-4 godine će većinom tražiti društvo starijih od sebe. Drugi opet mogu imati manjak samopouzdanja kada je igranje sa vršnjacima u pitanju, jer dečija igra često zna da uključuje nadmetanje. U tom je pogledu druženje sa odraslima sigurnija varijanta.

Iako nije neophodno da dete od 2 godine bude pravi društveni leptir, koji će se družiti lako sa drugom decom, važno je da ga ohrabrite da to lagano postane. Načini na koje to možete da uradite su sledeći:

Čitajte priče i glumite likove – Poželjno je da detetu koje nema baš mnogo prijatelja čitate knjige čije teme su vezane za prijateljstvo. Na ovaj način dete će polako sticati utisak o tome koliko je dobro i važno imati prijatelja. Takođe, možete i odglumiti neku situaciju poput svađe oko igračke kako biste detetu pokazali kako bi tada trebalo da se ponaša. Sa novim saznanjima dete će biti spremnije da se upusti u igru i druženje sa vršnjacima.

Izađite iz kuće – Kad god je moguće pružite svom mališanu priliku da bude okružen drugom decom. Iako ide u vrtić i provodi vreme sa vršnjacima, možda će mu okruženje poput parka sa vrteškama i ljuljaškama više prijati za započinjanje igre sa drugom decom. Takođe, na igralištu podstaknite svoje dete da se pridruži deci koja su u pesku ili na toboganu. Ponesite uvek neke kantice i lopatice, loptu ili frizbi kako bi dete imalo čime da privuče pažnju druge dece.

Zamolite vaspitača vašeg deteta za pomoć – Kako biste pomogli svom mališanu da se više druži sa decom u svojoj vrtićkoj grupi, zamolite njegovog vaspitača za pomoć. Objasnite šta je to zbog čega ste zabrinuti i pitajte na koji način oni podstiču decu da se međusobno druže. Takođe, možete pokušati da to primenite i kod kuće sa decom iz komšiluka.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group