Šta možete da uradite ako se vaš mališan budi suviše rano?

Na satu nije još ni 5 časova, a vi već čujete svog mališana da vas doziva iz susedne sobe.

Pomislite da je u pitanju samo ružan san, ali ne, njegovo uporno dozivanje uništava vam sve nade da ćete makar jedno jutro da spavate malo duže. Iako ste spremni da mu ponudite sve od vode, preko kratkog maženja pa sve do njegove omiljene igračke, ubrzo shvatate da nema svrhe i započinjete još jedan dan pre svitanja. Međutim, stručnjaci za odgoj i razvoj dece tvrde da je ovaj problem – rešiv.

Oni predlažu da posegnete za jutarnjim treningom spavanja. Baš kao što ste naučili svoje dete da sledi dosledno rutinu pri odlasku na spavanju, na sličan način mu možete pomoći da se ne budi rano.

Ali, kako to tačno funkcioniše?

Naime, jutarnji trening spavanja je nešto što roditelji mogu da razmotre tek kad imaju solidnu rutinu noćnog spavanja. Večernja doslednost je ono što će dovesti do doslednosti u vreme buđenja. Ako je vreme za spavanje dosledno, a po preporuci bi trebalo da bude u 19h, njega će slediti dosledno vreme buđenja. I zaista većina mališana koja odlazi na spavanje u 19h, budi se nakon 11-12h sna, što je oko 7h ujutro. Svi oni koji zaspu u 19h, a bude se pre 5h, mogu da započnu sa jutarnjim treningom spavanja.

Da biste to sproveli u delo stručnjaci predlažu da koristite sat. Pravilo koje dete mora da sledi odnosi se na ostajanje u krevetu dok se sat ne oglasi. To može da bude sat sa svetlosnim i zvučnim efektima koji će se deci svideti. Ako se dete probudi pre nego što sat zazvoni, zasvetli ili zasvira, ono mora da spusti glavu na jastuk i pokuša da još malo spava. U celu priču možete da uključite i motivacione zvezdice koje sakupljene u dovoljnom broju obezbeđuju nagradu po želji deteta.

Uzrast od 3 godine je zapravo savršen za ovaj jutarnji trening, jer mališani u tom dobu žele da udovolje svojim roditeljima, ali vole i da budu nagrađeni. Prvih par dana ćete morati da podsetite svog mališana na dogovor koji imate. Takođe, prvi put kada ispoštuje dogovor ne ustručavajte se da ga pohvalite i nagradite.

Stvari na koje je važno obratiti pažnju

Vaše vreme za buđenje mora da bude razumno. Ne možete, kraj najbolje namere, očekivati da će se dete radnim danima buditi u 7h, a vikendom da će spavati do 9h, jer vama tako više odgovara. Zapamtite da je doslednost ključ vašeg uspeha. Sve što od nje odstupa, neće vam doneti očekivane rezultate.

Na kraju krajeva, pokušajte da ostanete fleksibilni. Ako se i kraj sata, vaše dete i dalje rano budi, ali ostaje u svom krevetu, ne doziva vas i tiho se igra svojom plišanom igračkom, smatrajte to pobedom.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group