Prednosti i mane dojenja u trudnoći

Ako ste planirali da imate decu sa malim razmakom u pogledu godina, postoji šansa da ćete i dalje dojiti prvu bebu kad budete zatrudneli drugi put.

Naime, lični izbor svaka žene je da li će dojiti ili ne svoju bebu. Iako su mnoge voljne da pokušaju sa tim, dešava se da većina odustane kada postupak postane previše bolan, naporan i iscrpljujući, pri čemu prelaze na dohranu. S druge strane ima i onih majki koje su vrlo odlučne kada je dojenje u pitanju i rešene su da doje svoje bebe što je duže moguće.

Svakako, postoji zaista mnogo zdravstvenih prednosti koje bebama donosi majčino mleko zbog čega je ono i najpreporučljivije. Savet lekara je da svoju bebu dodjite najmanje 6 meseci do maksimalnih 2 godine. Ali, kada se u priču o dojenju umeša i druga po redu beba, koja se nalazi u stomaku, to pokreće lavinu pitanju. Da li bi trebalo da nastavite sa dojenjem u trudnoći? U redovima koji slede donosimo vam glavne prednosti i mane.

Glavne mane dojenja u trudnoći

Majčino mleko se menja kako beba raste u stomaku – Žensko telo je vrlo osetljivo na potrebe bebe i mleko koje proizvodi za novorođenče se razlikuje od onog koje beba pije sa godinu dana. Slično tome sastav majčinog mleka se menja kada se u njenom stomaku nađe nova beba.

Dojenje podstiče blage kontrakcije  - Ispitivanja su pokazala da dojenje u trudnoći izaziva blage kontrakcije koje mogu biti pogrešno protumačene kao pravi trudovi. Takođe, ako očekujete blizance ili više beba, postoji opasnost od prevremenog porođaja.

Biće vam potrebno više kalorija – Pronalaženje vremena za jelo u toku dana, sa bebom u priči može zaista da bude težak zadatak. Trudnoća sama po sebi zahteva da žena poveća unos kalorija za dodatnih 300 na dnevnoj bazi. Samim tim majci koja odluči da nastavi sa dojenjem dok ima novu bebu u stomaku biće potrebno još kalorija.

Glavne prednosti dojenja u trudnoći

Sam čin je dobar i za mamu i za bebu – Majka koja svoju bebu doji do godinu dana smanjuje rizik od raka dojki i jajnika, artritisa, visokog krvnog pritiska, bolesti srca i srčanog udara, kao i gojaznosti, hipertenzije i dijabetesa.

Majka može da skladišti višak mleka za bebu koja tek dolazi – Neke trudnice su otkrile da je pravljenje zaliha za bebu koja će tek biti rođena, zaista korisno jer im omogućava da izbegnu potrebu za adaptiranim mlekom.

Dojenje daje mogućnost majci da se više povezuje sa bebom – Ponekad je majkama jako teško da svog mališana koji je i sam do juče bio beba posmatraju kao velikog, iz razloga što imaju novu bebu u kući. Ono što ni jedna majka ne želi je da se njeno dete oseća izostavljeno ili odbačeno. Samim tim produženo dojenje je način da se osigura povezanost.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group