Kako pomoći detetu koje se bori s poremećajem pažnje da upravlja svojim emocijama?

Poremećaj pažnje odnosno ADHD je stanje koje se sve više prepoznaje kod dece i mladih.

Ono što može započeti sa jednim oštrim “ne”, vrlo brzo se pretvara u eksploziju koja se teško zaustavlja. To se najčešće dešava kada se deca osećaju preopterećeno ili zbog nečeg uznemireno. Potrebno je mnogo truda kako bi se upravljalo vlastitim emocijama, kada se ovakva deca nalaze u školi i među prijateljima.

S druge stane, kada dođu kući, ona najčešće osećaju da više ne moraju da se trude. U glavi jednog tinejdžera to izgleda ovako “ako budem pravio problem u školi, mogu da me izbace iz nje, ali me niko neće izbaciti iz moje porodice”. To naravno stavlja ogroman teret na leđa roditelja koji ne znaju uvek kako da reaguju u takvim situacijama.

Kako mozak dece sa poremećajem pažnje reaguje na snažne emocije?

Deca kod koje je registrovan ADHD poremećaj se često bore sa emocijama koje ne uspevaju da kontrolišu.  Gledano s biološke tačke gledišta njima nedostaju adekvatne količine dopamina u mozgu, što im onemogućava da efikasno obrađuju informacije i prisećaju se onoga šta bi trebalo da čine u izazovnim situacijama. Njima je zbog toga teško da drže korak sa aktivnostima oko sebe. Kada su ova deca pod stresom, ona često stavljaju barijere između sebe i spoljašnjeg sveta, pri čemu “ne” postaje njihov glavni odgovor.

Šta “ne” zaista može da znači?

Nemojte nikad kao roditelj biti u iskušenju da prihvatite “ne” kao finalni odgovor svog deteta. Ono je samo način vašeg mališana da izrazi širok spektar emocija koje ne može da artikuliše. “Ne” može biti odgovor koji vam dete daje jer nešto shvata kao zahtev, a ne kao molbu s vaše strane. Pre nego što shvatite šta “ne” predstavlja, razmislite o tome na koji način tražite od deteta da nešto uradi. Potrudite se da budete radoznali i da postavljate pitanja koja mogu rešiti ovu misteriju.

Koristite strategiju “pauze”

Ova strategija vam može pomoći da se izborite sa prkosnim ispadima vašeg deteta i da zadržite svoju pribranost pritom. Verovali ili ne, ali vaše dete ne uživa u tome da se svađa sa vama. Umesto da budete iznenađeni svaki put kada vaše dete odbije da nešto uradi, “pritisnite pauzu” i prisetite se da je ovakvo ponašanje prirodan deo njegovog odrastanja i istraživanja. Umesto svađe, odaberite da razumete i ohrabrite svoje dete.

Napravite planove unapred

Poželjno je da napravite plan po kom ćete se nositi sa ponašanjem svog mališana. Kako biste izbegli oluju pitajte svoje dete šta možezte da uradite da mu pomognete da lakše završi ono što ste od njega tražili? Koje aktivnosti bi mogle da ublaže njegovu uznemirsnot, kao i šta je to što čini da stvari deluju manje haostično i ubrzano?

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group