Kako možete da znate da li vaša beba dobija dovoljno mleka u toku dojenja?

Dojenje je iskustvo koje ne može da se poredi ni sa čim drugim.

Naime, ako u rukama držite svoju prvu bebu može vam biti prilično teško da utvrdite koliko vašeg mleka ona popije u toku dojenja. Svakako, da svaka savesna majka želi da bude sigurna da je njena beba unela su svoj organizam dovoljnu količinu mleka, koja će joj obezbediti mogućnost da raste i razvija se. Međutim, kako bebe ne mogu svojim majkama da kažu da su site, potrebno je da vi potražite znake koji vam poručuju da je to slučaj.

Količina mleka i broj podoja u toku dana se menjaju u zavisnosti od starosti bebe. Što je beba mlađa to su podoji češći, ali ona ujedno zahteva i manje mleka, jer joj je stomak mali. Starije bebe će imati ređe potrebe za mlekom, u proseku na 3h, ali će zahtevati više mleka. Međutim, bez obzira na trajanje dojenja, važno je da znate sa sigurnošću da je vaša beba dobila dovoljnu količinu mleka. Znaci koji vam na to upućuju su sledeći:

Povećanje bebine težine je konstantno

Najjednostavniji način da utvrdite da li vaša beba dobija dovoljno mleka je da obratite pažnju na njenu težinu. Bebe koje ne dobijaju dovoljno mleka će stagnirati po pitanju težine ili će čak početi da je gube. U proseku beba bi trebalo da od rođenja do 6. meseca dobija oko 200 g nedeljno. U tom slučaju do 5. meseca bi trebalo da udvostruči težinu koju je imala na rođenju.

Beba ima uredne stolice

Kada beba dobija pravu količinu mleka u toku dojenja, njeno telo reaguje u skladu s tim i roditelji moraju da je presvlače pre i posle svakog podoja. To bi značilo da ona ima redovne stolice i mokre pelene. Prema rečima pedijatara beba bi trebalo da promeni:

  • 10-12 pelena dnevno u toku prvog meseca života
  • 8-10 do prvog do petog meseca
  • 8 od petog pa na dalje

Beba je mirna dok je dojite

Posmatrajte kako se vaša beba ponaša kada dođe vreme za hranjenje. Ako vam se čini da ne može da se smiri i da halapljivo hvata vašu dojku, to je znak da ne dobija dovoljno mleka. Nasuprot tome, bebe koje su vrlo mirne za vreme hranjenja, dobijaju tačno onoliko mleka koliko im je potrebno. Razlog za nedostatak mleka može biti mastitis koji sprečava majke da normalno doje svoje bebe.

Beba je budna i srećna između dva hranjenja

Iako će najveći broj beba zaspati nakon dojenja, kako one postaju malo veće to ne mora da bude slučaj. Važno je da posmatrate kako se vaša beba ponaša između dva dojenja. Da li je nervozna? Da li deluje previše pospano? Ako je tako, razlog je najverovatnije taj što ne dobija dovoljno mleka i nema snage za sve aktivnosti u toku budnog stanja. S druge strane, ako je vesela i pokušava da komunicira sa vama, to je dobar znak.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group