Kako da dekorišete vašu baštu sa malo novca

Ako na nekom mestu možete da doživite sve čari proleća i leta, onda je to sigurno vaša bašta.

Ona zahteva našu punu pažnju i posvećenost, kako bismo mogli da maksimalno uživamo u njenoj lepoti. Pomozite suncu da ima maksimalan pozitivan uticaj na vaše biljke, kako bi se svako ko prođe divio njihovoj lepoti. Koliko ste samo puta i sami zastali da malo uživate u lepom vrtu koji ste usput negde videli? Mislite da za tako nešto treba mnogo para? Varate se. Sada ćemo vam dati jednostavne savete kako da vašu baštu održavate sa malo novca, ali mnogo dobrih rezultata.

Urednost pre svega

Kao i kod gotovo svake aktivnosti koje se tiču doma i okućnice, elementarno je započeti sa higijenom i redom. Trebalo bi najpre da izdvojite biljke koje nisu imale sreće da prežive hladne, zimske dane. Uvele listove i grančice takođe treba redovno otklanjati. Ukoliko vam je cveće u saksijama, počistite iz njih uvelo lišće koje se tokom zime taložilo. Kanali koje ste iskopali kako biste lakše zalivali, treba da budu očišćeni od đubreta.

Izvadite iz korena sve korove, jer ćete tako dobiti na prostoru i više će hranljivih sastojaka ostati za vaše biljke.

Budite oprezni  kada je reč o otklanjanju uvelog cveća i suvog lišća. Kada ih sklonite, činimo da se biljka usredsredi na zdrave delove i nove mladice, tako da do njih dolazi više vode i nutrijenata.

Rizik

Kada krenu izuzetno topli dani, treba da budemo svesni da je rizik po naše biljke veći. Nemojte zalivati biljke u najtoplijim satima, jer će većina vode ispariti pre nego što stigne do korena. Zalivajte biljke predveče ili rano ujutru.

Zbog vrućine, biljke će imati veću potrebu za vodom. Ništa čudno, isto se dešava i sa ljudima i životinjama, zar ne? Voda koja vam pretekne od ručka, može se iskoristiti za zalivanje, ali nikada ona kojom ste prali sudove. Sapunica sadrži opasne supstance, koje mogu ozbiljno naškoditi biljci.

Prehrana i sađenje cveća

Proleće je pravo vreme da se posadi cveće, budući da su temperature umerene. Izbeći ćemo najveće vrućine i hladnoću.

Vrlo je bitno da nađubrimo zemljište i da izriljamo pažljivo baštu.

Što se đubrenja tiče, kada je u pitanju cveće koje stoji unutar kuće u saksijama, dobra opcija je da kupite đubrivo koje se rastvara u vodi, kojom ćete ga kasnije zalivati. Ukoliko želite jeftiniju varijantu, možete sami napraviti đubrivo. Kako? Ljuske od jajeta nemojte bacati, već ih ostavljajte u vodi, da odstoje nekoliko dana.  Ta voda, koja nije najprijatnijeg mirisa, ali je zato puna kalcijuma i ostalih minerala, kasnije vam može služiti kao odlična prehrana za cveće (spoljno). Verujte nam na reč da biljke odlično napreduju od ove vode.  Druga opcija je da potopite koprivu u vodu i pustite neko vreme da odstoji. Eto dohrane pune gvožđa, a poslužiće i kao zaštita od mnogih bolesti i insekata poput biljnih vaši. Obećali smo vam da ćemo vam dati recept za održavanje biljaka koji ne košta mnogo, zar ne? Nadamo se da su vam naši saveti bili od koristi.

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group