Kako stati na kraj agresivnom ponašanju kod ptica kućnih ljubimaca?

Uprkos onom što biste možda mogli da pomislite, ne postoji takvo nešto kao što je zla ptica.

Međutim, itekako postoje ptice koje su uplašene i one koje u sebi nose neke traume zbog kojih je sa njima teško rukovati. Kada se jedna takva ptica nađe u situaciji da je nekom kućni ljubimac, to može biti vrlo izazovno i za pticu, i za vlasnika. U tim prilikama ptice mogu pokazati agresivno ponašanje. Iako deluje kao nemoguć poduhvat pticu je itekako moguće pripitomiti, i dresirati da vam postane sjajan ljubimac.

ZAŠTO SU PTICE AGRESIVNE?

Najčešći uzroci agresije kod ptica su, kao što smo već napomenuli strah i prethodno loše iskustvo sa ljudima. Ovo može dovesti do toga da ptica ujeda, grebe ili na drugi način napada svoje vlasnike. Ali, trebalo bi da imate na umu i to da su ptice kompleksna stvorenja i da mnogo toga može dovesti do njihovog agresivnog ponašanja:

  • Strah se razvija kod ptica koje nisu hranjene iz ruke kao vrlo mlade.
  • Nedostatak socijalizacije dovodi do toga da se ptica plaši ljudi.
  • Neke ptice postaju ljubomorne kada njihov vlasnik razgovara sa drugim ljudima.
  • Ako ste udomili stariju pticu, moguće je da se prethodni vlasnik nije prema njoj odnosio na dobar način.
  • Hormoni u doba adolescencije takođe mogu da pokrenu agresivnost kod ptica.
  • Mnoge ptice postaju agresivne kada žele da zaštite svoju teritoriju (kavez, hranu).

KAKO ZAUSTAVITI PTIČJE AGRESIVNO PONAŠANJE?

Ako vas vaša ptica ugrize svaki put kada pokušate da je dotaknete, to znači da ćete morati da budete strpljivi i da svakodnevno radite na povezivanju sa njom. Što više vremena provodite sa njom, ona će se pre navići na vaše društvo i manje će biti agresivna. Takođe možete isprobati i sledeće:

  1. PREMESTITE KAVEZ NA NEUTRALNU LOKACIJU – u većini slučajeva, uklanjanje kaveza sa „ptičije teritorije“ čini je spremnijom za saradnju.
  2. NE FORSIRAJTE KONTAKT – ponudite joj svoju ruku, ali je nikako ne hvatajte. Ako vam ptica skoči na prst kad joj pružite ruku, pokušajte da budete što mirniji. Vaš nagli pokret bi je mogao uplašiti.
  3. POKUŠAJTE TRENING SA ŠTAPOM – obučavanje ptice da stane na štap je preporučljiva alternativa za dresuru, pre nego što isto uradite sa svojom rukom. Takođe, štap pticu asocira na drvo, koje joj je poznato, za razliku od vašeg dlana.
  4. IZBEGAVAJTE VIKANJE – podizanje glasa u ljutnji, neće učiniti da vaša ptica shvati da je uradila nešto pogrešno. Zapravo većina njih će pojačati loše ponašanje ako joj se svidi vaša snažna reakcija.
  5. PONUDITE JOJ POSLASTICE – baš kao u slučaju obuke pasa i mačaka, i pticama možete da ponudite različite poslastice kako biste ih učinili spremnijim za druženje. Na ovaj način ptica će steći pozitivnu sliku o vama.
  6. IZGRADITE POVERENJE PONAVLJANJEM – ponavljanje je vaš ključ uspeha u kontaktu sa životinjama. Odvojite vreme u toku dana koje će biti rezervisano samo za nju. Budite dosledni i ponavljajte iste radnje, sa štapom, dlanom i poslasticama da biste je namamili van kaveza.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group