Da li bi mačkama trebalo dozvoliti da ližu svoje rane?

Prvi mačiji instinkt, kada zadobije neku povredu na telu biće da tu ranu zaleči lizanjem.

Iako pljuvačka koju mačke ostavljaju na svojim ranama ima lekovita svojstva, ona takođe može da sadrži i bakterije koji mogu dovesti do toga da se rana inficira. Ako je vaša mačka bila na nekoj hirurškoj intervenciji i ima šavove na sebi, ona lizanjem najverovatnije pokušava da ublaži osećaj svraba. Međutim, ako sa tim nastavi, ona bi mogla pokidati šavove i otvoriti ranu. Zaključak je da bi mačku u takvoj situaciji trebalo sprečiti da liže svoju ranu, a u redovima koji slede objasnićemo i zašto.

Da li mačija pljuvačka u sebi sadrži bakterije?

Dokazano je da mačija pljuvačka poseduje lekovita svojstva i da može stimulisati zarastanje rana. Takođe, ona može pomoći i pri smanjenju bolova koje mačka oseća, a ujedno ranu može i očistiti od određenih vrsta bakterija. Antiseptička svojstva mačije pljuvačke su posledica enzima i peptida koji se nalaze u njoj. Iako ove komponente mogu donekle pomoći, to ne znači da su mačija usta potpuno čista i bez štetnih bakterija. Zapravo neke bakterije u ustima mačaka su toliko štetne da su otporne i na antibiotike. Štetne bakterije se uglavnom sakupljaju u mačijim ustima zbog loše oralne higijene i hrane koju ona jede. Ako ne vodite računa o zdravlju mačijih usta i ako joj dozvoljavate da lovi miševe i ptice, vrlo je verovatno da će u njenim ustima biti štetnih bakterija.

Da li je poželjno mačkama dozvoliti da ližu svoje rane?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan, jer zavisi od vrste rane koju mačka ima. Ako je u pitanju otvorena rana, mačka će početi da je liže u cilju pružanja prve pomoći. Antibakterijska svojstva pljuvačke mogu ublažiti bol, ukloniti krv i prljavštinu sa rane. Pljuvačka može delovati kao početni melem za ranu. Međutim, kada primetite da mačka ima na sebi ranu, potrebno je da preuzmete dalju brigu o njoj, proveravajući svakodnevno da li ima znakova infekcije.

Ukoliko je rana koju mačka ima postala gnojni džep ispod kože ne smete dozvoliti svojoj ljubimici da je liže. Apsces odnosno gnojni džep zahteva veterinarsku intervenciju.

Takođe, ako primetite kraste preko mačije rane, one bi vam mogle dati lažni osećaj sigurnosti i pomislili biste da je bezbedno pustiti mačku da liže takvu ranu. Međutim, to nije preporučljivo, jer krasta može da otpadne pre vremena i umesto da rana zaceli, ponovo može da se izloži bakterijama.

Kako sprečiti mačku da liže rane?

Ako je u pitanju otvorena rana, potrebno je da se prekrijete sterilnom gazom dok krvarenje ne prestane. Ranu je potrebno isprati fiziološkim rastvorom, jodom ili nekim drugim antiseptikom koji vam veterinar preporuči. Preko rane je zatim potrebno staviti zavoj i svakodnevno čistiti ranu. Najbolja preporuka koju ćete dobiti jeste da stavite mački specijalnu kragnu oko vrata kako biste je sprečili da liže ranu. Ona neće biti srećna zbog toga, ali je to zaista za njeno dobro.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2025. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group