Kako očistiti omiljenog plišanog medu vašeg deteta?

U jednom trenutku doći ćete do toga da je omiljenom plišanom medi vašeg mališana potrebno čišćenje.

Koliko mu je čišćenja potrebno zavisiće od mrlja prisutnih na njemu, kao i od površina koje one pokrivaju. Iako je čišćenje mrlja čim se pojave generalno najbolje rešenje kako bi se osiguralo da tekstura plišanog mede ostane nepromenjena, u nekim slučajevima je moguće plišanog medu staviti u mašinu za pranje veša, bez straha da će se oštetiti. Ali, postoje stvari koje bi trebalo da znate pre nego što započnete sa čišćenjem omiljene igračke vašeg mališana.

Bilo da ga je vaše dete žvakalo ili ga je ulepilo nekom hranom, šanse su da ćete više puta u toku boravka plišanog mede u vašoj kući, morati da ga operete. Prvo što bi kao savestan roditelj trebalo da uradite pre nego što medu operete bilo ručno ili u mašini, jeste da na njemu potražite oznaku proizvođača o tome na koji način je preporučljivo njegovo čišćenje. Ako uputstvo postoji, to su pravila koja bi trebalo da sledite. Ako ne postoje, najbolje bi bilo da zauzmete najmanje radikalan pristup čišćenju, kada to radite prvi put.

ČIŠĆENJE PLIŠANOG MEDE SUVOM METODOM

Neki plišani medvedići se ne mogu prati ni u veš mašini, ali ni ručno, zbog delikatne prirode materijala od kojih su napravljeni. Ukoliko je to slučaj sa medom vašeg deteta, potrebno je da pristupite suvom pranju. Plišane mede punjene pirinčem, sušenim biljem ili penastim perlama su oni koji se ne mogu prati u vodi. Razlog je taj što kada se unutrašnjost mede natopi vodom, on više nikad neće imati svoj prvobitni oblik.  Da biste očistili ovakve medvediće trebaće vam mešavina hladne vode i jedna kašičica deterdženta za sudove ili sode. Čistim peškirom blago natopljenim ovom mešavinom je zatim potrebno tretirati mesto za flekom, a nakon toga ga obrisati suvom krpom.

RUČNO PRANJE PLIŠANOG MEDE

Ukoliko je medu moguće ručno oprati, nakon tretirane fleke koja nije uklonjena suvom metodom, biće potrebno da ga operete ručno. Ovom prilikom možete upotrebiti deterdžent za ručno pranje veša nežnije teksture. Takođe, možete se poslužiti krpom ili nežnom četkom koju ćete uroniti u rastvor vode i pomenutog deterdženta, kako bi lakše očistili medu. Nakon čišćenja, medu je potrebno temeljno isprati i ostaviti da se osuši prvo na vetru, a zatim na osunčanom mestu. Nije ga poželjno izlagati jakom Suncu kako boje na njemu ne bi izbledele.

MAŠINSKO PRANJE MEDE

Ako zaista imate sreće plišanog medu vašeg mališana moći ćete bezbedno da operete u vašoj veš mašini. Međutim, i tom prilikom trebalo bi da imate na umu nekoliko stvari. Važno je da obratite pažnju na to na kojoj je temperaturi preporučljivo pranje mede. Ako je to pranje sa toplim ciklusom, to znači da će meda biti ne samo čist već i dezinfikovan. Ako je materijal od kog je meda napravljen delikatnije prirode možda će biti potrebno da ga stavite u mrežicu za odeću prilikom pranja. Takođe, mašinu je u tom slučaju potrebno podesiti na nežniji ciklus.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group