Deca i mladi koriste se tehnologijom 4-5 puta više od preporučenog, često s opasnim posledicama. Spravice poput mobilnog telefona, tableta i kompjutera dramatično su povećale dostupnosti tehnologije deci...
Američka akademija pedijatara i Kanadsko društvo pedijatara istakli su da deca do dve godine ne bi trebala uopše biti izložena tehnologiji. Deci od tri do pet godina trebalo bi korišćenje tehnologije ograničiti na sat vremena dnevno, a onima od šest do 18 na dva sata dnevno.
Do druge godine detetov mozak se udvostručuje, a sa brzim rastom nastavlja do 21. godine. Rani razvoj mozga definisan je spoljnim uticajima, a prevelika izloženost tehnologiji povezana je s deficitom pažnje, kašnjenjem kognitivnog razvoja, težim učenjem, povećanom impulsivnošću i smanjenom sposobnošću samokontrole.
Tehnologija koristi ograničene pokrete, što može da rezultuje kašnjenjem u razvoju. Jedno od troje dece danas kreće u školu s kašnjenjem u razvoju, što negativno utiče na pismenost i akademska dostignuća.
Gledanje televizije i igranje video igrica usko je povezano s debljinom kod dece. Deci kojoj je dozvoljeno gledanje televizije ili igranje igrica u svojoj sobi 30% češće imaju prekomernu telesnu težinu, a trećina gojazne dece dobije dijabetes. Takođe su izloženi povećanom riziku od srčanih bolesti koje skraćuju život. Zbog debljine, generacije rođene u 21. veku će možda biti prve koje neće nadživeti svoje roditelje.
60 posto roditelja ne nadzire djecu kada se služe tehnologijom, a 75% sme imati ovakve napravice u svojim sobama. 75 posto dece od devet i deset godina ne spava dovoljno u tolikoj meri da zbog toga nižu loše ocene.
Prekomerno korišćenje tehnologije smatra se jednim od činilaca pri nastajanju dečje depresije, poremećaja pažnje, autizma, bipolarnog poremećaja, psihoza i generalno problematičnog ponašanja.
Nasilni sadržaji mogu prouzrokovati agresiju kod dece. U današnjim medijima i tehnologiji deca su izložena fizičkom i seksualnom nasilju. Igrica „Grand Theft Auto V“ prikazuje eksplicitni seks, ubistva, silovanja, zlostavljanje i sakaćenje, a to čine i mnogi filmovi i emisije.
Mediji u kojima se prizori menjanju velikom brzinom mogu doprineti poremećaju pažnje, kao i narušiti koncentraciju i pamćenje. Deca se ne mogu koncentrisati, ne mogu učiti.
Što roditelji deci dopuštaju više tehnologije, to se više od njih otuđuju. U nedostatku povezanosti s roditeljima, deca mogu postati zavisna o tehnologiji, što je slučaj s jednim od 11 dece u dobi od osam do 18 godina.
U maju 2011. Svetska zdravstvena organizacija je klasifikovala mobilne telefone i ostale bežične napravice u kategoriju rizika 2B (moguće kancerogeni) zbog zračenja koje emituju. Važno je znati i da su deca podložnija uticajima zračenja, jer se njihovi mozgovi i imunološki sistemi tek razvijaju. U međuvremenu su se pojavile preporuke da se kategorija rizika preinači u 2A, što znači ''verovatno kancerogeno''.
Način na koji decu odgajamo i obrazujemo pomoću tehnologije nije održiv. Deca su naša budućnost, ali nema budućnosti za decu koja preteruju s tehnologijom, zaključuju pedijatri. Hitno je potrebno udružiti napore da se smanji količina tehnologije u dečijim životima.
J.M.