DIY dubinsko čišćenje dušeka

Da li ste spremni za prolećno čišćenje na sasvim nov način?

Otvorite širom prozore, zavrnite rukave i spremite se za – dubinsko čišćenje dušeka. Prema savetima stručnjaka dušek treba dubinski čistiti minimum dva puta godišnje, svakih 6 meseci. Naša dnevna rutina čišćenja u većini slučajeva ne obuhvata dušek na kom spavamo, međutim on je zapravo deo nameštaja u našem domu od kog imamo najviše koristi. Zato je važno da mu posvetimo pažnju, kako bi nam uzvratio istom merom.

Čak i ukoliko do sad niste dubinski čistili vaš dušek, vreme je da počnete. Povešćemo vas danas na put temeljnog čišćenja dušeka, nakon kog verujemo da nećete ostati ravnodušni.

Zašto bi trebalo dubinski čistiti dušek?

Pre svega dušeci nisu hermetički otporni na znoj, prašinu, niti prolivanja različitih tečnosti. Razmislite samo o tome koliko često menjate posteljinu na svom krevetu, odnosno da svake nedelje ona ide na pranje. Ali šta je sa vašim dušekom? Pomislite samo šta se sve krije ispod površine, unutar i ispod dušeka, ako ga nikad niste temeljno očistili.

Istina, reći ćete isti ne može da stane u mašinu za veš, ali to nije jedini način pranja koji vam je dostupan.

Veliki broj studija sprovedenih na ovu temu, pokazuju da su upravo dušeci i posteljina na njima glavni uzroci alergija, prehlada i bolesti koje ih prate. Analize su pokazale da posteljina na kojoj ste spavali nedelju dana na sebi ima više bakterija nego kvaka na vratima od kupatila! Zastrašujuća pomisao, zar ne? Takođe ukoliko koristite opšte poznate pernate jastuke, trebalo bi da razmislite dva puta, jer su najbolje leglo gljivica. Osim toga jedna studija je pokazala da okretanje u toku noći sa jedne na drugu stranu može osloboditi zaostale čestice prašine i prljavšine i lansirati ih u vazduh.

Ali tu su i dobre vesti! Danas ćemo vam pokazati kako da budinski očistite svoj dušek kako biste mirnije spavali bez brige o bakterijama, gljivicama, prašini i prljavštini uopšte.

Kako samostalno dubinski očistiti dušek?

Ako na vašem dušeku nema vidljivih tragova fleka, ovo je postupak koji biste trebalo da sledite:

  1. Uklonite svu posteljinu i zaštitu za dušek. Ukoliko nemate zaštitu za dušek, neka to bude prvo na vašoj listi za buduću kupovinu. Možda ne može da spreči baš sve bakterije i gljivice da dođu do vas ali je i više nego efikasna zaštita od njih i staje u mašinu za pranje.

  2. Korišćenjem specijalnog nastavka za usisivač, usisajte što temeljnije možete dušek sa svih strana. Pravite kružne pokrete kako biste iz dubine izvukli i najsitnije čestice prašine.

  3. Pospite dušek sodom bikarbonom i ostavite da odstoji nekoliko sati. Ukoliko postoji mogućnost otvorite prozor i dušek izložite Sunčevoj svetlosti. Idealno bi bilo kada biste ga ostavili tokom celog dana u tom položaju. Soba bikarbona je najefikasnije sredstvo za čišćenje dušeka. Ona uklanja neprijatne mirise, sakuplja vlagu i razara prljavštinu.

  4. Uzmite potom ponovo usisivač sa istim nastavkom i pokupite sodu sa dušeka.

  5. Osim dušeka pobrinite se da detaljno očistite i sve druge delove kreveta - njegov ram, uzglavlje i fioke ako postoje.

Ukoliko postoje vidljive fleke, one se tretiraju suvom upijajućom krpom ako je reč o svežim vlažnim mrljama, prilikom čega se ne trplja već samo pokupi vlaga. Potom se pusti da se fleka osuši i na nju se nanese soda bokarbona. Ostavi se što je moguće duže da deluje i ponovi se postupak sa usisavanjem.

Ž.J.

Izvor: PureWow

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group