Sigurna doza paracetamola

Svetska zdravstvena organizacija SZO prepoznala je paracetamol kao važan lek u primarnoj nezi.

Paracetamol je lek koji se obično koristi za temperaturu i bolove različitog porekla. Ovo je široko dostupan lek bez recepta i najpopularnije antipiretsko i analgetsko sredstvo.

Acetaminofen utiče na centralni nervni sistem. Ima analgetski i antipiretski efekat, ali nema protivupalni efekat. Paracetamol se široko koristi za:     

glavobolje     

zubobolje     

bolove u ušima

bolove u kostima i mišićima     

bolove u leđima     

bol nakon operacije,     

osteoartritis,     

dismenoreja     

povećana telesna temperatura.

Lek deluje protiv slabog i umerenog bola.

Često se daje osobama obolelim od prehlade i gripa. Nakon konzumiranja maksimalna koncentracija u krvi dostiže se nakon 30-50 minuta i obično deluje 4-6 sati.

Paracetamol - doza

Iako je ovaj lek identifikovan kao bezbedan i široko indiciran za upotrebu, mora se poštovati odgovarajuća doza paracetamola. Maksimalna doza paracetamola za odrasle je 4g dnevno, a za decu mlađu od 12 godina - 1500 mg dnevno. Takođe ne bi trebalu uzimati paracetamol češće nego svaka 4 sata. Ako nelagodnost zbog koje uzimate paracetamol traje duže od 10-14 dana i ne prođe - obratite se lekaru. U svakom trenutku možete prestati uzimati paracetamol, a ako ne uzmete dozu, ne brinite. Predoziranje paracetamolom može da preti teškim zdravstvenim komplikacijama, oštećenjem organa, pa čak i smrću. Rizik od predoziranja javlja se kada pacijent istovremeno koristi nekoliko sredstava koja sadrže paracetamol.

Vredno je svesno uzimanje lekova, čitanje letaka i, po mogućnosti, konsultacija sa lekarom.

Simptomi predoziranja paracetamolom mogu biti:     

mučnina i povraćanje     

bolovi u stomaku     

nedostatak apetita     

Kako trovanje napreduje, pacijent može razviti žuticu, temperaturu, pospanost, dezorijentaciju, aritmije, konvulzije. Ovo stanje zahteva hitnu medicinsku pomoć.

Pored toga, lekove sa paracetamolom ne smeju da koriste pacijenti sa bubrežnom ili jetrenom insuficijencijom, anemijom, ljudi koji su preosetljivi na paracetamol (koji lekovi su često alergični) i zavisnici od alkohola. Takođe ga ne treba predugo ili prečesto koristiti. Takođe bi trebalo da pripazite na interakcije sa drugim lekovima - posebno antikoagulansima i aspirinom (istodobna upotreba paracetamola i povećava koncentraciju oba). Takođe je vredno znati da kofein pojačava efekte paracetamola.

Interakcije lekova - koji preparati se ne smeju kombinovati?

U apotekama postoji mnogo proizvoda koji sadrže paracetamol. Mogu se koristiti oralno, intravenski ili rektalno, u obliku tableta, sirupa i supozitorija. Ovaj lek - sa tačnom dozom - mogu bezbedno koristiti trudnice (trudnički paracetamol) i deca (dečiji paracetamol).

foto:polki.pl

 

 

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group